A kiskereskedelem és az ipari termelés is erősödött augusztusban

forint, pénz, ezer, kétezer, papírpénz
Vágólapra másolva!
Augusztusban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat szerint 4,6 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Közben az ipari termelés ugyanebben a hónapban 2,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztítva 0,6 százalékkal nőtt. Az előző hónaphoz képest 2,7 százalékkal csökkent a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari kibocsátás – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatközléséből.
Vágólapra másolva!

A kiskereskedelemben az adatok szerény élénkülést mutatnak a júliusi 3,0 százalékos nyers, és 2,5 százalékos kiigazított adat után – közölte a KSH.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 1,7 százalékkal növekedett.

Az élelmiszer-kiskereskedelem 74 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 3,0 százalékkal nőtt, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 2,5 százalékkal csökkent.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalma összességében 7,8 százalékkal haladta meg a tavaly augusztusit. A textil-, ruházati és cipőboltokban 19,9 százalékkal nőtt az eladások naptárhatástól megtisztított volumene, a használtcikk-üzletekben 12,8, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 6,7 százalékkal volt nagyobb forgalom, mint egy évvel azelőtt. Az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 5,5 százalékkal, a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzletekben 1,2 százalékkal emelkedtek az eladások. A forgalom volumene 4,4 százalékkal visszaesett a bútor-, műszakicikk-üzletekben.

Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 7,8 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 21,2 százalékkal nőtt.

Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 2,3 százalékkal növekedett.

A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 2,4 százalékkal csökkentek.

A kiskereskedelmi forgalom és az ipari termelés is bővült augusztusban 123RF

Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1227,9 milliárd forint volt, alig 4,3 milliárd forinttal kisebb az előző havinál, de a nominális értéke 12,2 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál.

Az országos kiskereskedelmi forgalom 46 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 37 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 17 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.

Az év első nyolc hónapjában a kiskereskedelmi forgalom a naptárhatástól megtisztított adatok szerint 2,4 százalékkal volt nagyobb,

mint a múlt év azonos időszakában.

Járvány előtti szinten az ipari termelés volumene

Mindeközben az ipari termelés volumene kissé meghaladta a járvány előtti, 2019. augusztusi szintet. Az előző hónaphoz mérve harmadik hónapja tart a visszaesés, az éves adat pedig február óta a legszerényebb növekedést mutatja.

A növekedéshez a feldolgozóipari alágazatok többsége hozzájárult, azonban a legnagyobb súlyú járműgyártás - elsősorban a globális félvezetőhiány miatti gyárleállások miatt - ismét jelentősen csökkent tavaly augusztushoz viszonyítva, amikor 6,6 százalékos növekedés volt.

Szintén mérséklődött a kibocsátás a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában, ahol 1,6 százalékos éves növekedést mért tavaly augusztusban a statisztika. Az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása viszont emelkedett a tavaly augusztusi 0,3 növekedés után.

Az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 15,3 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában.

Az ipari termelés részletes augusztusi adatait egy hét múlva, október 13-án közli második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal.