Több mint 500 milliárd dollár kell évente az olajiparnak, különben katasztrófa lehet

crude oil barrel, illusztráció kőolaj,  
 
 Male,Worker,Inspection,Record,Drum,Oil,Stock,Barrels,Blue,Horizontal container,fuel,drum,danger,pollution,horizontal,hazard,safety,re Male worker inspection
Male worker inspection record drum oil stock barrels blue horizontal or chemical for in industry
Vágólapra másolva!
Az olajpiaci beruházásoknak vissza kellene térniük a koronavírus-járvány előtti szintekre az évtized végéig annak érdekében, hogy egyensúlyba kerülhessen a kereslet és a kínálat. Ha viszont ez elmarad, az súlyos, rendszerszintű nehézségeket eredményezni a piacon.
Vágólapra másolva!

Az olaj- és gázipari beruházásoknak az évtized végére vissza kellene térniük a koronavírus-járvány előtti szintekre ahhoz, hogy egyensúlyba kerülhessen a piaci kereslet és a kínálat – derül ki az International Energy Forum (IEF) és az IHS Markit közös jelentéséből.

Ez azt jelenti, hogy a szektorba irányuló beruházásoknak el kellene érniük az évi 525 milliárd dolláros (közel 170 ezer milliárd forint) szintet.

Idén az úgynevezett upstream (feltárás és kitermelés) területre irányuló beruházások már a második egymást követő évben erősen nyomottak voltak. Az idei, 341 milliárd dolláros összeg majdnem 25 százalékkal maradt el 2019-től, az utolsó „normálisnak" tekintett évtől – idézi az Oilprice.com a jelentést.

Ez pedig jelentősen torzítja a piaci kondíciókat, mivel a kínálati oldalon úgy maradnak el a szükséges beruházások, hogy közben a kereslet már majdnem teljesen visszatért a járvány előtti szintre – különösen a fejlődő országokban. Vagyis a jelentés kiemeli, hogy a beruházások elmaradása akár komoly energiaválságot is előidézhet.

Hozzáteszik, a következő két év kritikusan fontos lesz az iparágban, mert most dőlhet el, hogy lesz-e elegendő kínálat az olajpiacon következő 5-6 évben.

Nem ez a jelentés az első, amely a kereslet és a kínálat tartós egyensúlytalanságaiból adódó súlyos kockázataira figyelmeztet. Legutóbb a Saudi Aramco szaúdi állami olajóriás vezetője fogalmazott meg hasonló figyelmeztetést. Emellett a Moody's számításai szerint a globális évi upstream beruházásoknak mintegy 54 százalékkal, 542 milliárd dollárra kellene emelkedniük, ha az olajszektor el kíván kerülni egy kínálati hiányból adódó sokkhatást. Az olajpiaci kínálat szűkössége ugyanis - ahogy a koronavírus-járvány időszaka már megmutatta - az egész világon igen kellemetlen, vagy egyenesen nagyon súlyos gazdasági nehézségekkel járhat, az energiválság kialakulásáról kezdve az árak emelkedésére gyakorolt hatásáig bezárólag.