A vancouveri székhelyű The Metals Company (TMC) hajója, a Hidden Gem a Csendes-óceán mélyén összegyűjtötte, majd egy 4,3 kilométer hosszú rendszerrel felszínre hozta az első, különböző értékes fémeket tartalmazó göböket.
Ezzel a mélytengeri bányászattal foglalkozó vállalat az 1970-es évek óta az első sikeres kitermelési rendszerpróbát hajtotta végre a Csendes-óceán Clarion-Clipperton zónájában
– írja a Mining.com.
A TMC szerint a projektben 130 fős személyzet és mérnökök vettek részt. A begyűjtő járművet az Allseas nevű cég tervezte, és az eszköz egy óra alatt 147 métert tett meg egy meghatározott útvonalon, miközben 14 tonna nyersanyagot gyűjtött be.
Nézze meg a látványos videót az elképesztő vállalkozásról:
A múlt hónapban a TMC leányvállalata, a Nuru Ocean Resources zöld jelzést kapott a Nemzetközi Tengerfenék Hatóságtól, hogy megkezdje a kísérleti bányászati projektjét. A terv szerint az év végéig mintegy 3600 tonna nikkel-, kobalt- és mangántartalmú göböt gyűjtetnének be az óceán mélyéről.
A kísérleti projekt befejezését követően most a kutatócsoportok kezdik meg a munkát, akik felméréseket végeznek a környezet állapotával kapcsolatban. A szakemberek azt vizsgálják, miként változtak az állapotok a tesztprojekt hatására. A vállalatnak várhatóan 2023 második felében kell majd benyújtania a kutatási adatokat a Nemzetközi Tengerfenék Hatósághoz. A környezeti hatások kötelező kiértékelése része volt az engedélyeztetési eljárásnak.
A most alkalmazott mechanizmus jelentősége, hogy a tengerfenék mélyén olyan kőzetek találhatók, melyek értékes fémeket magukban foglaló, úgynevezett polimetál göböket vagy csomókat tartalmaznak.
Az ezek begyűjtésére szolgáló technológiák fejlesztése még az 1970-es években kezdődött meg. Akkor az olyan nyersanyagipari nagyvállalatok, mint a Shell vagy a Rio Tinto, sikeresen hajtottak végre tesztmunkálatokat a Clarion-Clipperton zónában, és több mint tízezer tonna göböt nyertek ki.
A Hawaii és Mexikó között 4,5 négyzetkilométeren elterülő zóna egyebek mellett a bolygó legnagyobb ismert, kiaknázatlan nikkelkészletét rejti.
Emellett a becslések szerint a terület több mint háromszor annyi kobaltot és majdnem kétszer annyi nikkelt és magánt tartalmaz, mint a világ összes szárazföldi készlete együttvéve.
Cikkünk kiemelt képe illusztráció.