Eltűnhet egy kedvelt élelmiszer az üzletekből

feldolgozott élelmiszer vásárlás
Vágólapra másolva!
Az éghajlati válság egy olyan termék elérhetőségét is befolyásolhatja, amelyet jelenleg még szinte minden élelmiszerbolt polcain megtalálunk. A tudósok azt jósolják, hogy a ketchup készítéséhez használt paradicsom termése hamarosan a felére csökkenhet - írja a magyarmezogazdasag.hu.
Vágólapra másolva!

A dániai Aarhusi Egyetem kutatói nagyon rossz hírt közöltek a nagy népszerűségnek örvendő ketchupról. A kutatók ugyanis egy matematikai modellt dolgoztak ki annak megbecslésére, hogy a globális hőmérséklet fokozatos emelkedése hogyan hat majd a paradicsomtermésre, és ennek következtében a ketchup előállítására.

A legrosszabb forgatókönyv szerint

a ketchup készítéséhez használt piros, édes és lédús paradicsom termése 2050 és 2100 között a felére csökken.

A paradicsomtermesztést befolyásolja majd az átlaghőmérséklet jelentős globális emelkedése az e zöldségek termesztéséről híres régiókban. Ezek közé tartozik Olaszország, Kína és Kalifornia, amelyek együttesen a világ paradicsomtermelésének kétharmadát adják.

A felére csökkenhet a ketchup készítéséhez használt paradicsom termése 2050 és 2100 között Forrás: Shutterstock

A dán kutatók előrejelzése szerint ezekben a régiókban a hőmérséklet 2040 és 2069 között mintegy 2,6 Celsius-fokkal, majd a következő 30 évben további 5 Celsius-fokkal fog emelkedni az 1980 és 2009 közötti időszakhoz képest.

Ugyanakkor a modell azt is mutatja, hogy a világ tizenegy legnagyobb termelőjénél a feldolgozásra és többek között a ketchup előállítására használt paradicsom globális termésmennyisége a jelenlegi 14 millió tonnáról, kevesebb, mint 7 millió tonnára csökken évente.

Az olasz tésztaételek többségéhez szinte nélkülözhetetlen a ketchup Forrás: Photononstop/Mermet

Szerintük a paradicsomfeldolgozás jövőbeli jövedelmezősége is eltérő az egyes régiókban:

Kína képes lesz fenntartani a mezőgazdaság ezen ágának jövedelmezőségét,

Olaszországot és mindenekelőtt Kaliforniát érintik majd a legsúlyosabban a globális felmelegedés negatív hatásai.