Gigantikus veszteségről jelentett a világ legnagyobb nyugdíjalapja

olajfúrótorony Norvégia
(FILES) A picture taken 14 June 2001 shows the Statfjord A-platform in the North Sea. A large amount of oil has spilled near the Statfjord-A offshore oil platform in the North Sea, Norwegian authorities said 12 December 2007, indicating that it was the second largest spill in the country's history. "There was a very large spill while transhipping oil from the platform to a ship," Inger Anda, a spokeswoman for the Petroleum Safety Authority Norway, told AFP. AFP PHOTO - SCANPIX - HO - NORWAY OUT / AFP PHOTO / SCANPIX NORWAY / OYVING HAGEN
Vágólapra másolva!
A norvég állami nyugdíjalap, a világ legnagyobb szuverén pénzügyi alapja, 1680 milliárd norvég korona (174 milliárd dollár) veszteséget könyvelt el befektetésein az első fél évben.
Vágólapra másolva!

A részvényekbe, kötvényekbe és ingatlanokba fektető nyugdíjalapnak (SPU) 14,4 százalékos negatív hozama volt. Ez az emelkedő kamatlábak, a magas infláció és az orosz-ukrán háború következménye. Az alap részvénybefektetéseinek értéke 17 százalékkal, a kötvényeké 9,3 százalékkal, a technológiai cégek részvényei esetében különösen nagy mértékben, 28 százalékkal csökkent. Az elmúlt 6 hónapban csak az energiaszektor befektetésinek értéke nőtt, mintegy 13 százalékkal.

Norvégiában 1990-ben hozták létre az állami nyugdíjalapot, amelybe az északi-tengeri olaj- és gázkitermelésből származó bevételeket helyezik el, majd ezeket a pénzeket a világ különböző részein fektetik be részvényekbe, kötvényekbe és ingatlanokba.

A norvég nyugdíjalapnak a világ több mint 70 országának 9338 cégében vannak befektetései, a világ összes részvényének mintegy 1,3 százaléka van a tulajdonában.

Norvégiában 1990-ben hozták létre az állami nyugdíjalapot, amelybe az északi-tengeri olaj- és gázkitermelésből származó bevételeket helyezik el. (A képen egy norvég olajfúrótorony látható.) Forrás: AFP/Oyving Hagen

Az alap vagyona mintegy 1300 milliárd dollár.

Eszközének 68,5 százaléka részvényekbe, 28,3 százaléka kötvényekbe, 3 százaléka tőzsdén nem jegyzett ingatlanokba, a maradék mintegy 0,2 százaléka szintén tőzsdén nem jegyzett megújuló energia infrastruktúrába volt elhelyezve június végén.