Bár a gyémántok és a luxuscikkek iránt általában is enyhült a kereslet a világjárvány óta, az alacsonyabb árú eljegyzési gyűrűkben használt gyémántok árai meredeken estek az elmúlt időszakban.
A piaci mozgás hátterében az áll, hogy világszerte egyre népszerűbbek a mesterséges gyémántok, aminek hatását már a nyersgyémántok piaca is megérzi.
A De Beers gyémántóriásnak például több mint 40 százalékkal kellett csökkentenie az árait a 2-4 karát közti nyersgyémántok kategóriájában. Ezek kiváló minőségű, de nem tökéletes kövek, melyeket az olcsóbb eljegyzési gyűrűkben is gyakran használnak.
Tavaly a vállalat még nagyjából 1400 dollárt kért karátonként ezekért a darabokért, ám idén júliusra az ár egészen 850 dollárra esett vissza. Közben a másodpiaci árak még ennél is 10 százalékkal alacsonyabbak, ami további árcsökkenést okozhat.
Mindebből a hétköznapi fogyasztók nem sokat érezhetnek, ugyanis az eljegyzési gyűrűk árai nem csökkentek érdemben. Az áresés hatásai megmaradtak a gyémántpiacon.
A szintetikus kövek azonban egyre nagyobb piaci részesedést szereznek maguknak. Indiában, ahol a világ gyémántkínálatának jelentős részét csiszolják, a szintetikus kövek a gyémántexport 9 százalékát tették ki idén júniusban. Egy évvel korábban ez az arány még csupán 1 százalékos volt.
A laboratóriumban létrehozott kövek nemcsak gyorsabban előállíthatók, de olcsóbbak és környezetbarátabbak is a hagyományos köveknél.
Noha ezek a hagyományos gyémántbányászatra egyelőre nem jelentenek komoly fenyegetést, az iparági szereplők most azt figyelik, hosszú távú trend lesz-e a természetes gyémántok iránti kereslet csökkenése.
A De Beers gyémántkereskedési vezetője, Paul Rowley elmondta, nem számítanak strukturális elmozdulásra a piacon, és a kereslet csökkenését átmeneti tendenciának tekintik. Hozzátette, végső soron ezek különböző termékek, és a természetes gyémántok ritkasága továbbra is helyettesíthetetlen értéket jelent.
Hogy általános piaci trendről van szó, azt az is jól mutatja, hogy
a mesterséges gyémántok piacán is látható az árcsökkenés.
Öt évvel ezelőtt a szintetikus köveket még 20 százalékos kedvezménnyel árulták a természetes gyémántokhoz képest, azonban most már nagyjából 80 százalékos a kedvezmény mértéke.
Forrás: Business Insider