Megmutatjuk, hogy mennyit értek tavaly a lopott bankkártyák adatai az internet sötét mélységében

Dark web internet veszély érdekesség
Rengeteg lopott vagy hamisított adatot, okmányt árulnak törvénytelenül az úgynevezett dark weben (illusztráció)
Vágólapra másolva!
Egy átlagos internetező a világhálónak csupán a felszínén mozog, erőforrásainak töredékét használja. Az internet 90 százaléka ugyanis csak speciális eszközökkel érhető el, és itt, a sötét weben, virágzik az illegális kereskedelem. Egy friss elemzésben megvizsgálták, milyen szoftverekért és adatokért fizetik a legtöbbet az internet sötét oldalán.
Vágólapra másolva!

A mindennapokban látott és használt internet a világháló teljes adatforgalmának mindössze 10 százalékát adja. Ez az úgynevezett felszíni web, amely csak a jéghegy csúcsa. A maradék 90 százalék az úgynevezett mély web (deep web), és a sötét web (dark web).

A dark web az internet sötét oldala, amely csak speciális szoftverekkel érhető el, mivel tartalmait nem indexelik a nagy keresőmotorok, és nyilvánosan nem elérhető felületeken működnek.

A dark web bővelkedik veszélyes és illegális tevékenységekben. Ez az a terület, ahol a drogoktól a kártékony szoftvereken át a személyes adatokig szinte mindennel kereskednek törvénytelenül, számos visszaélést elkövetve.

Rengeteg lopott vagy hamisított adatot, okmányt árulnak törvénytelenül az úgynevezett dark weben (illusztráció) Fotó / Shutterstock

Az internet sötét oldalának teljes üzleti forgalma nehezen megbecsülhető, azonban a privacyaffairs.com éves jelentése szolgál néhány adattal azzal kapcsolatban, hogy melyek a legértékesebb termékek a dark weben. Az úgynevezett dark web árindex átlagolt árakat vizsgál, vagyis az évente megjelenő kutatások képesek megmutatni a trendszerű változásokat.

A friss, 2022-es listán találhatók hitelkártyaadatok, hamisított dokumentumok és feltört információk is.

A legdrágább árucikkek között találhatók a prémium rosszindulatú (malware) szoftverek.

Ezek 1000-5500 dollár, vagyis nagyjából 360 ezer és 2 millió forint közötti áron forognak – derül ki a Visual Capitalist összefoglalójából.

Hasonlóan magas áron cserélnek gazdát a hamisított európai uniós útlevelek.

Ezek átlagosan 3800 dollárba kerülnek. A holland, a francia, a lengyel és a litván útlevelek is az árlista élvonalában találhatók.

A hitelkártyaadatok és az online banki belépési adatok árai elsősorban az egyenlegektől függnek. Az átlagárak itt 35-120 dollár között mozognak.

Ezek mellett talán meglepő lehet, hogy egy hamis amerikai zöld kártya vagy egy hamis európai uniós személyi igazolvány már 160 dolláros átlagáron is elérhető. Ezek egy árkategóriában mozognak például a New Jersey-i hamis jogosítványokkal vagy 50 darab feltört PayPal felhasználói fiók adataival.

A sor másik végén olyan tételek találhatók, mint a PayPal felhasználói adatok, a Netflix belépési adatok vagy a lopott hitelkártyaadatok.

Ezekhez akár 20 dollár alatti összegért is hozzá lehet jutni. A Netflixhez vagy az HBO-hoz tartozó felhasználói adatok például átlagosan csupán 4 dollárba kerülnek.

Ahogy pedig a csalók egyre kifinomultabb módszerekkel igyekeznek megszerezni a felhasználók adatait, úgy lesz egyre fontosabb az átlagemberek számára is, hogy felkészültek legyen a csalásokkal szemben.