Történelmi nyereségről jelentett a BP olajipari vállalat

Gelsenkirchen, 2023. január 30.
A második legnagyobb németországi olajfinomító, a BP gelsenkircheni létesítménye 2023. január 30-án. Az Európai Unió Oroszország elleni büntetőintézkedéseként bevezetett tilalom az orosz dízelolaj és más orosz kőolajszármaz
Gelsenkirchen, 2023. január 30. A második legnagyobb németországi olajfinomító, a BP gelsenkircheni létesítménye 2023. január 30-án. Az Európai Unió Oroszország elleni büntetőintézkedéseként bevezetett tilalom az orosz dízelolaj és más orosz kőolajszármazékok behozatalára február 5-én lép hatályba. Az Ukrajna ellen indított orosz háború miatt elrendelt szankciók előidézte energetikai válság súlyosan érinti az EU legnagyobb gazdaságát, a németet, amely 2022 negyedik negyedévében 0,2 százalékkal zsugorodott a megelőző három hónaphoz képest. MTI/AP/Martin Meissner
Vágólapra másolva!
Eddigi több mint egy évszázados történetének legnagyobb nyereségét érte el tavaly a BP londoni székhelyű globális olaj- és földgázipari vállalat tavaly.
Vágólapra másolva!

Az óriáscég a Londoni Értéktőzsdén (LSE) ismertetett eredményjelentésében közölte, hogy alapszintű pénzügyi eredménye 2022 egészére számolva 27,65 milliárd font (több mint 12 ezer milliárd forint) volt.

Ez a 114 éve alapított vállalatóriás eddigi legnagyobb éves nyeresége.

A tavalyi eredmény több mint a kétszerese a BP 2021-ről jelentett éves nyereségének, amely 12,81 milliárd font volt.

A múlt héten egy másik nagy-britanniai központú globális olajipari vállalat, a Shell is rekorderedményről számolt be: a cég tavalyi eredménye 39,9 milliárd dollár volt, szintén a kétszerese az előző évinek. A Shell eddigi 115 éves történetében soha nem ért el ekkora éves eredményt.

A Londoni Értéktőzsde irányadó FTSE 100-as árfolyamindexe rekordon zárt múlt pénteken, nem kis részben az energiaipari vállalatok részvényeinek jelentős erősödése miatt.

A második legnagyobb németországi olajfinomító, a BP gelsenkircheni létesítménye Forrás: MTI/AP/Martin Meissner

A múlt heti utolsó kereskedési nap végén az LSE-n jegyzett száz legnagyobb piaci tőkeértékű vállalat árfolyammutatója az előző napi záráshoz képest 1,04 százalékos, 81,64 pontos emelkedéssel 7901,80 pontos rekordon állt meg. A pénteki zárásban elért rekord azt jelenti, hogy a FTSE 100-as indexet alkotó vállalatok összesített piaci tőkeértéke meghaladja a kétezermilliárd fontot, vagyis az index cégenként átlagosan valamivel több mint 20 milliárd font (8630 milliárd forint) tőkeértéket jelzett.