Újabb hatalmas fejlesztésekkel folytatódik a Liget Budapest Projekt

A Magyar Zene Háza madártávlatból
Vágólapra másolva!
Családbarát fejlesztésekkel folytatódik a Liget Budapest Projekt, melynek során a park rekreációs funkciói mellett további jelentős zöldfelületek is megújulnak: idén felújítják a népszerű KRESZ-parkot és környékét, továbbá a Dvořák sétány Néprajzi Múzeum és Magyar Zene Háza közötti szakaszát és a népszerű léghajót, a BallonFlyt övező területet is. Idén 10 éve született meg a Városliget-törvény, amely az állam vagyonkezelésébe adta a parkot; azóta átfogó fejlesztések sorát valósította meg itt a Városliget Zrt., melyeknek köszönhetően a Liget megújult részein a korábbi állapotoknál egy minden tekintetben többet és jobbat nyújtó park fogadja az idelátogatókat. Az elmúlt évek során átadták a Városligeti Nagyjátszóteret, a Sportcentrumot és a hozzá tartozó két kilométeres futókört, az Ifjúsági Sportpályákat, valamint a rendkívül népszerű kutyás élményparkokat. Felújították a Millennium Háza műemléki épületét, elkészült a Múzeum Mélygarázs, az egykori Felvonulási tér helyén a ligeti Promenád, és megnyitotta kapuit a Magyar Zene Háza és a Néprajzi Múzeum is. Az eddig átadott elemek elképesztő népszerűségnek örvendenek, látogatottságuk már túllépte az ötmillió főt. A Városliget fejlesztése során eddig már több mint negyedmillió négyzetméter zöldfelület újult meg, 72 ezer négyzetméter burkolt felületet bontottak el, elültettek több mint ötszáz lombos fát és 130 fenyőt, közel 70 ezer cserjét és több mint kétszázezer évelőt - írja a Liget Budapest Projekt közleménye.
Vágólapra másolva!

„A Városliget megújítása Európa jelenleg legnagyobb kulturális tartalmú városfejlesztési projektje, amelynek köszönhetően a Millennium óta nem látott léptékű kulturális beruházásokkal gazdagodott az ország. A projekt már most jelentős eredményekkel bír, de még nem ért a végére: a legnagyobb és legfontosabb fejlesztése, a Priztker-díjas japán SANAA építésziroda által tervezett Új Nemzeti Galéria felépítése még hátravan" – mondta Baán László, a Liget Projekt miniszteri biztosa, rámutatva, hogy ez az új múzeum nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a megújult Városliget az egész világ számára látható módon felkerüljön Európa kulturális térképére, ami egy kiemelkedő kortárs építészeti minőséget képviselő művészeti múzeum nélkül nem lehetséges.

Hozzátette:

A Kormány elkötelezett a projekt teljes körű megvalósítása mellett, az új, nagyobb léptékű fejlesztések megvalósítása az ország gazdasági helyzetének a függvénye, de előreláthatólag 2024-25-ben elkezdődhet az elbontott Petőfi Csarnok helyére tervezett új Nemzeti Galéria építése.

Látványos videó, amely a 10 éves Liget Budapest Projekt eredményeit mutatja be:

Február végén elindult a városligeti KRESZ-park felújítása és környékének zöldfelületi rehabilitációja; a fejlesztésnek köszönhetően mintegy 25 ezer négyzetméter zöldfelület újul meg, s elültetnek 39 darab lombos fát, több mint 5600 cserjét és több mint húszezer évelőt. A parkrész funkciójában továbbra is KRESZ-oktatópark marad, kinézetében pedig ugyanúgy egy közlekedési szituációkat modellező városrészt fog megidézni, ahol természetesen új, korszerű és biztonságos játékelemek várják majd a gyermekeket. A megújuló KRESZ-park központi részén egy kisebb játszó egység jön létre, elsősorban az együttes játékot lehetővé tévő eszközökkel, melyek mind a közlekedési tematikához kapcsolódnak: kisvonat, helikopter, repülő, irányító torony is várja majd a kicsiket. Ez az intenzíven berendezett játszórész egy miniatűr házikókból álló utcaképpel kapcsolódik hozzá megújuló közlekedési parkkal. Az imitált házacskasor fedett egységeit az egyszerű parkberendezési bútorokon felül a közlekedési tematikához köthető tárgyakkal rendezik be, mint vasútállomás, repülőtér és utasváró.

A központi játszórészen kívül, magához a közlekedési pályához kapcsolódóan, további önálló elemeket, játszóeszközöket helyeznek el a megújuló parkrész különböző pontjain. Ilyen egy kis játék benzinkút, elektromos töltőállomás és az egyik egyirányú kitérőben elhelyezett szerelőpont. A felújítás során megújulnak a burkolatok, a közlekedési lámpák és a zöldfelületek, az egész család kényelmét pedig ivókutak, új utcabútorok szolgálják majd.

A kerékpárral, kisautóval, rollerrel történő közlekedő felületek kiegészülnek, a gyalogos közlekedést egyértelműen kijelölő járdákkal.

Az idei parkfejlesztések részeként megújul a rendkívül népszerű léghajó, a BallonFly környezete is a Kós Károly sétány, a Hermina út és a Konrad Adenauer út által határolt részen, melynek eredményeképp a teljes terület növényzetét rehabilitálják, közel 1500 cserjét és mintegy félezer évelőt is elültetnek. Az úthálózat, a közvilágítás és az utcabútorok felújításának és a látogatóirányítás fejlesztésének köszönhetően a léghajózni érkezők kiszolgálása is magasabb szintre lép.

Így fog kinézni az új Nemzeti Galéria Forrás: Liget Budapest

Végezetül még ebben az ütemben megtörténik a Magyar Zene Háza és a Néprajzi Múzeum megközelítését szolgáló Dvořák sétány felújítása a Dózsa György út és az Olof Palme sétány között, melynek állapota az elmúlt évtizedek alatt jelentősen leromlott, felülete töredezett, balesetveszélyes.

A munkálatok során megújulnak a járdák, útburkolatok és az azokat övező szegélyek, az akadálymentes közlekedést segítve pedig csökkentik a trolibuszmegállók fellépőmagasságát.

Népszerűek a 10 éves Liget Projekt már átadott fejlesztései

A 10 éves Liget Budapest Projekt eredményei közül Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója kiemelte: „az elkészült fejlesztéseinek köszönhetően a Városliget ismét régi fényében ragyog, Budapest első számú családi élményparkjává vált, a legkisebbektől a legidősebbekig, a kultúrakedvelőktől a természetbarátokig minden idelátogatónak a korábbiaknál sokkal többet és jobbat nyújtva. Visszaigazolja mindezt, hogy az eddig átadott elemek elképesztő népszerűségnek örvendenek, látogatottságuk már túllépte az ötmillió főt."

Magyar Zene Háza - 900 ezer látogató

A Magyar Zene Háza 2022. januári nyitása óta Magyarország egyik leglátogatottabb kulturális intézményévé vált; már 900 ezren jártak a Liget Budapest részeként megvalósult intézményben, ezzel példátlanul rövid idő alatt a fővárosi kulturális élet egyik emblematikus helyszíne lett. A fellépők és a közönség visszajelzései, valamint a látogatottsági adatok alapján egyértelműen kijelenthető, hogy a Magyar Zene Háza nemcsak különleges építészeti műalkotásként, hanem sokrétű programkínálata révén is sikeresen kapcsolódott be a fővárosi kulturális élet vérkeringésébe.

A ház a kiemelkedő látogatottság mellett Magyarország egyik legtöbbet posztolt épületévé vált, számtalan fotón, videón köszön vissza ikonikus üvegfala, lyukakkal áttört tetőzete valamennyi social media felületen, itthon és külföldön egyaránt.

A Magyar Zene Háza madártávlatból Forrás: ligetbudapest.hu

Néprajzi Múzeum - 200 ezer látogató

2022 májusában látványos kiállításokkal nyitotta meg kapuit a Néprajzi Múzeum új, a Liget Budapest Projekt keretében megvalósult épülete. A múzeumban interaktív tárlatok mellett, mintegy 4 ezer műtárgyat felvonultató, lenyűgöző Kerámiatér és a Liget Budapest Látogatóközpontja várja az érdeklődőket, Budapest aranykorát bemutató óriásmakettel.

A nyitás óta eltelt közel egy év alatt a Néprajzi Múzeum látogatottsága már átlépte a 200 ezer főt.

A több, mint 7 ezer négyzetméteres tetőkertje Budapest egyik kedvelt találkozóhelyévé vált, kiránduló iskoláscsoportoktól a piknikező családokon át leánykérésekig, már számtalan élménynek adott helyszínt.

Millennium Háza - 300 ezer látogató

A Liget Budapest Projekt keretében valósult meg a Városliget egyik legrégebbi és legimpozánsabb épületének, az egykori Olof Palme Háznak a műemléki rekonstrukciója. A nagyközönség számára 2019 októberében Millennium Háza néven megnyitott, eredeti pompájában felújított épületben az első kiállítás a Városliget aranykorát mutatta be, ezt követően pedig a házban létrehozott NEO Kortárs Művészeti Térben William Kentridge Lágyabban járd a táncot című video installációja volt látható. A ház másik attrakciója egy Zsolnay kerámiákkal díszített kávéház és étterem. A ház kulturális programokkal, tárlatvezetésekkel, háztörténeti sétákkal, és gyerekeknek szóló múzeumpedagógiai foglalkozásokkal színesíti kínálatát. A Millennium Házát és az előtte kialakított Rózsakertet a megnyitása óta már több mint 300 ezren látogatták meg.

A cikk a következő oldalon folytatódik!