Az OpenAI exkluzív, GPT-re épülő alkalmazásokat kínáló boltjában a "barátnő" ("girlfriend") kifejezésre keresve legalább nyolc találatot látni. Köztük azokat a mesterséges intelligencia alapú csetbotokat is, amelyek "Koreai barátnő", "Virtuális édesem", valamint "Barátnőd, Scarlett" néven futnak.
Ezek a megoldások a GPT-re építve próbálják kiszolgálni a felhasználók bizalmas, vagy épp meghitt társaságra való igényét. Ha például valaki a "Virtuális édesem" nevű bottal kezd társalogni, a mesterséges intelligencia olyan kérdésekkel indít, mint "Hogy néz ki álmaid nője?", vagy épp azzal indít, hogy "Oszd meg velem a legmélyebb titkaid!". A ChatGPT egyébként már beszélgetni is tud, miközben egyre több feladat elvégzésére válik alkalmassá.
Az azonban korántsem biztos, hogy a mesterséges intelligencia működtette barátnők sokáig elérhetők lesznek az OpenAI boltjában. A vállalat ugyanis frissített szabályzatában
tiltja a kifejezetten "romantikus hangulatú társaságot kínáló", illetve a szabályokat megszegő csetbotokat.
A Qaurtz megkereste az OpenAI-t azzal kapcsolatban, hogy pontosan milyen csetbot vagy felhasználói magatartás számít szabályozottnak, egyelőre nem kaptak rá választ.
A szociális kapcsolatot kínáló csetbotok népszerűsége ugyanakkor nem most kezdődött Amerikában. A data.ai nevű adatszolgáltató cég szerint 2023-ban minden harminc, az Apple vagy a Google áruházából letöltött mesterséges intelligencia csetbot alkalmazából hét szociális kapcsolatot kínált a felhasználónak: barátot, barátnőt, vagy más társaságot.
A kommentárok szerint a mesterséges intelligencia alapú kapcsolati applikációk népszerűsége az Amerikában járványszerűen terjedő elmagányosodás jelenségének köszönhető.
Korábban több tanulmány jelent meg arról, hogy az amerikai felnőttek fele érezte már magát kifejezetten magányosnak. Az értékelések egyetértenek abban, hogy az embereknek erősíteniük kellene közvetlen, személyközi kapcsolataikat.