380 milliárd forint a teljes magyarországi édességpiac, ebből a december legfontosabb édességének számító, szezonális édességfajtája, a szaloncukor, 20 milliárd forintot hasít ki. S miközben a hagyományos ízekben továbbra is a zselés a legnépszerűbb, melyet a kókuszos, marcipános és más klasszikusok követnek, a magyar gyártók kísérletezőkedve kifogyhatatlan – ez is kiderült a Magyar Édességgyártók Szövetségének rendezvényén.
"A kakaó piaci ára az őszi mérséklődés után újra emelkedésben van főként a rossz afrikai termés miatt, de egyelőre kézben tartjuk az ebből fakadó következményeket, és optimistán tekintünk előre" – mondta a rendezvényen Sánta Sándor, a Magyar Édességgyártók Szövetségének elnöke, akinek szavaiból az is kiderült, a csokoládémikulások vagy a szaloncukrok a decemberi ünnepi szezon nagy nyertesei.
Azok tippelnek helyesen, akik az utóbbira adják le voksukat.
Bár eltérő kategóriájú és árazású termékekről van szó, a már hungarikumnak számító szaloncukor nagyságrendi győztes az egyébként szintén népszerű és egyre többféle ízben kapható csokimikulásokkal szemben.
Míg csokoládé mikulásokból évente nagyjából 850 tonnát vásárolunk 8 milliárd forint értékben, addig szaloncukorra nagyjából az említett 20 milliárd dollár megy el, minden évben 3-3,5 ezer tonna mennyiséggel. Ez utóbbi stabilabbnak látszik persze, míg a vásárlások értékét az árak alapvetően befolyásolják.
Utóbbival kapcsolatban jó hír, hogy az árak hasonló sávban mozognak a tavalyihoz:
a hagyományos szaloncukrok kilogrammonkénti ára 5.500 és 7.000 forint között, míg a prémium termékeké 13.000 és 16.5000 forint között idén is.
A fogyasztói árak annak ellenére tartják magukat, hogy a cukor a csokoládéhoz képest is jóval nagyobb mértékben, árának 50 százalékával drágult idén.
S bár a piacon már vannak "mindenmentes", illetve a különleges étkezési igényeket kielégítő szaloncukrok is, a decemberi 50 milliárd forintos édességforgalomból a klasszikus illetve a kézműves szaloncukrok veszik ki érdemben a részüket ebben a kategóriában.
Szeretjük magunkat kényeztetni ebben az időszakban, és akinél egészségügyi kizáró ok nem merül fel, az inkább a megszokott édesipari termékek palettájáról választ, ahol persze minden évben számos újdonsággal, érdekességgel találkozni
– jelezte Sánta Sándor.
A vásárlók decemberben keresik a minőséget az édességek piacán, és hajlandók arra költeni is a szakmai szövetség tapasztalatai szerint, melynek rendezvényén kihirdették a győzteseket is az Év Szaloncukra versenyen.
A megmérettetésen elismerést szerző valamennyi szaloncukor garantáltan minőségi alapanyagokból, nagy szakmai hozzáértéssel, bátor kísérletezéssel készült édesség, melyek között
az első helyezett a Stühmer körtezselés-muskotályos szaloncukra lett
– ez ugyan tartalmaz alkoholt, de cukrászmestere szerint gyerekek is fogyaszthatják.
A Stühmer hagyományosan jól szerepel minden évben a versenyen, de más gyártók is remek és izgalmas szaloncukrokkal jelentkeznek évről évre. Így a zsűri díjazta a szerencsi édességgyártó retró gyümölcsös ízvilágú nevezettjét, a Szamos málna, valamint a gyártó fekete-ribizli ízű újdonságát is.
Külön kategóriában ismerték el a gyerekeknek készült termékeket, mivel a gyártók úgy látják, egészen más preferenciáik vannak a szaloncukrok kapcsán, mint a felnőtteknek. Így elismerésben részesült kindercsokoládé-ízű szaloncukor, roppanó popcornos, valamint robbanócukkoral készült szaloncukor is.
Idén először külön kategóriában indíthatták a gyártók a sós-karamellás szaloncukrokat, ez a döntés a vásárlói igények miatt született meg (miközben a klasszikus karamellás szaloncukrok továbbra is népszerűek).
Az év új íze egy barackos-mogyorós készítmény lett, míg a desszert ihlette kategóriában egy szilvás-fahéjas szaloncukor érdemelte ki a legjobbnak járó elismerést.
A szaloncukor nem csak hungarikum, hanem lehetőség a magyar gyártóknak is, és a már működő, de hamarosan reklámkampányt Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegy rendszerében külön figyelmet kap. Erről és a december legfontosabb édességének számító szaloncukrot érintő további változásokról Felkai Beáta, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára tartott tájékoztatót, az elhangzottakról hamarosan külön cikkben számolunk be az Origón.