II. Erzsébet királynő kedvenc ékszerében jelent meg Kamilla királyné

Kokoshnik tiara, Kokoshniktiara, Queen Alexandra's Kokoshnik Tiara, ékszer, fejdísz
LONDON, ENGLAND - DECEMBER 3: Queen Camilla is seen ahead of a state banquet at Buckingham Palace during day one of The Amir of the State of Qatar's visit to the United Kingdom on December 3, 2024 in London, England. His Highness Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, Amir of the State of Qatar, accompanied by Her Highness Sheikha Jawaher bint Hamad bin Suhaim Al Thani, will hold several engagements with The Prince and Princess of Wales, The King and Queen as well as political figures. (Photo by WPA Pool/Getty Images)
Fotó: WPA Pool/Getty Images/Aaron Chown
Vágólapra másolva!
Kamilla királyné a lenyűgöző „Kokoshnik” tiarát viselte a katari állami banketten, ezzel ő lett az ötödik királynő, aki gyémántkoronát visel.
Vágólapra másolva!

Az este folyamán a királyi díszbemutatón Nagy-Britannia és a katari királyi család tagjai a legszebb ékszereiket és ruháikat vették fel az állami banketten. A banketten Károly király a következőket mondta:

Az Egyesült Királyság büszke arra, hogy Katar legrégebbi barátja a nyugati világban. Különleges kötelékünk van, amely a kölcsönös tiszteleten alapul, és kiállta az idő próbáját.

A bankett talán legékesebb résztvevője Kamilla királynő volt, aki amikor belépett egy 488-as gyémántból álló tiarát viselt,  klasszikus fehér és sárga arany színben. 

A „Kokoshnik” tiara néven ismert lenyűgöző gyémánt "glória" a néhai királynő kedvence volt, aki számos állami eseményen viselte.

Kokoshnik tiara, Kokoshniktiara, Queen Alexandra's Kokoshnik Tiara, ékszer, fejdísz
II. Erzsébet királynő 1992-ben 
Fotó: Tim Graham Photo Library via Getty Images


Ám II. Erzsébet királynő a negyedik uralkodó volt, aki viselte, mivel a darabot eredetileg a hercegnőnek, majd Alexandra királynőnek készítették 1888-ban - számolt be a Mirror.

Furcsa módon a Királyi Gyűjtemény legdrágább tiaráját egy 365 nőből álló csoport finanszírozta, akik a „társadalom hölgyei” néven voltak ismertek.

Ekkor a késő viktoriánus korszakban Alexandra walesi hercegnő ezüst házassági évfordulóját ünnepelte férjével, a későbbi VII. Edward királlyal. Lauren Kiehna királyi ékszertörténész úgy jellemezte ezt a fontos mérföldkövet, mint azt a kivételes alkalmat, amikor a brit arisztokráciától pazar és extravagáns ajándékokat várt el a királyi család.

Ez az időszak azonban a nemzet földbirtokos nemeseinek vagyonának hanyatlásának kezdetét is jelentette, akik közül sokan gazdag amerikai örökösnőkhöz mentek feleségül, hogy birtokaikat megtarthassák. 

Mégis, a társadalom négy prominens nője megtalálta a módját, hogy megmentse családja becsületét, és egy társaságot alapítottak, hogy pénzt gyűjtsenek a rendkívüli tiarára.

Miután az arisztokráciából 365 nő csatlakozott a társasághoz, összesen 4400 fontot (jelenleg nagyjából 2 millió forint) sikerült összegyűjteniük.

Alexandra hercegnő közreműködését kérték fel a tiara kialakításához, aki olyat kért, amely hasonlított nővére, az orosz Romanov-dinasztia rendkívül gazdag Marie Feodorovna császárnéjának gyémánt glória alakú tiarájára.

Kokoshnik tiara, Kokoshniktiara, Queen Alexandra's Kokoshnik Tiara, ékszer, fejdísz
Fotó: Royal Collection Trust

Eredeti formájában a koronaékszerész Garrard 77 rojtdarabból, 400 gyémántból álló tiarát formált, fehér és sárga arany színben. 

Lauren Kiehna történész szerint a kokoshnik: 

az egyike azon kevés tiarának, amelyet a királynő következetesen viselt egész uralkodása alatt.

A királynő halála óta azonban az első nagyobb kiruccanás alkalmával Camilla a kokoshnik stílusú tiarát a magángyűjteményéből származó gyémánt fülbevalókkal, valamint egy gyémánt nyaklánccal, amely szintén a néhai királynőé, valamint egy rubin- és gyémánt karkötővel párosította.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!