Alapkövét 2023-ban tették le, a tömegtermelést pedig várhatóan 2025-ben kezdi meg a debreceni Déli Gazdasági Övezetben a dél-korai EcoPro BM gyára, ahol elektromos autók akkumulátoraihoz szükséges katódok készülnek majd. Az EcoPro BM-et a környezeti szempontokat egyik leginkább szem előtt tartó cégként ismerik hazájában, működése pedig hasonló alapokon nyugszik majd Debrecenben is, ahol igen szigorú hatósági előírásoknak kell megfelelnie.
A Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal a honlapján december 3-án tette közzé a Debreceni Déli Gazdasági Övezetben megvalósuló akkumulátorkatódanyag-gyártó üzem egységes környezethasználati engedélyének módosítása ügyében hozott határozatát – jelzi a Haon.
A Tények a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal honlapján közzétett dokumentumok alapján arról ír, hogy a környezetvédelmi hatóság figyelemmel volt a határértékek megállapítása során a megelőzés elvére, valamint az ipari parkban már engedéllyel rendelkező gyárak kibocsátásaira, illetve a felülvizsgálati dokumentációban ismertetett elérhető legjobb technikára és a bemutatott kibocsátási adatokra egyaránt.
A kibocsátási határérték mellett a monitoring esetében is szigorított a hatóság. Ez azt jelenti, hogy a nem hőtermeléssel összefüggő félévenkénti mérési kötelezettség helyett negyedéves, a hőtermeléssel összefüggő pontforrások esetében a háromévenkénti helyett éves mérési gyakoriságot írtak elő.
A levegőt érintő kibocsátási határértékek mellett igen szigorú zajkibocsátási határértékeket is előírtak a hatásterületen és a mezőgazdasági területeken álló védendő épületek esetében is.
A dél-koreai vállalat a Déli Gazdasági Övezetben felépülő üzemében elektromos autók gyártásához szükséges alkatrészeket gyártanak majd. Ahogy korábban írta a Dehir, Debrecen város vezetése fontosnak tartja, hogy nemcsak az akkumulátorgyárak, de a teljes ellátási láncban részt vevő üzemek számára akár az uniós előírásoknál is szigorúbb feltételeket támasszanak a hatóságok, és ezek betartatását minden körülmények között biztosítani kell.
A határozatból látható, hogy a légszennyező anyagok közül többek közt a kén-dioxid esetében a jogszabály által megengedhető 35 mg/Nm3-rel szemben a debreceni gyár esetében 0 lesz a megengedett kibocsátási érték, a hőtermeléssel összefüggő szilárd anyagoknál 5 helyett 0 mg/NM3. A por megengedett értéke 5 helyett 0,2-1 mg/Nm3, a szerves anyagoké 20 helyett 0,4 mg/Nm3.