Figyelmeztetést adott ki a Vodafone, komoly veszélyre hívják fel a figyelmet

Vágólapra másolva!
A Vodafone több ügyfelét is megpróbálták átverni csalók, ezért a cég figyelmeztetést adott ki a közösségimédia-oldalán.
Vágólapra másolva!

A Vodafone Magyarország arra figyelmeztet a Facebook-oldalán, hogy több ügyfelüktől is kaptak olyan visszajelzést, miszerint csalók élnek vissza a cég nevével, így szeretnének jogosulatlanul pénzhez jutni.

A csalók az info@magyaronlineupdates.com címről “Vodafone I Új számlája készült” tárggyal küldenek e-mailt a gyanútlan felhasználóknak.

A Vodafone a következőket kéri ügyfeleitől, hogy ne váljanak csalás áldozataivá:

  • A Vodafone a info@magyaronlineupdates.com email címről soha nem küld üzenetet.
  • Az emailben található linket vagy csatolmányt semmi esetre se nyissa meg, a csalók így próbálnak jogosulatlanul adathoz vagy pénzhez jutni.
  • Ha mégis megadott bármilyen bankkártya adatot, érdemes a kártyát a számlavezető bankjánál mielőbb letiltatni, mert az ellopott adatokkal a csalók bármikor visszaélhetnek.
  • Ha az email alapján befizetést is kezdeményezett, akkor érdemes feljelentést tennie. Ha megőrzi az emailt, az akkor még bizonyítékként is tud funkcionálni.

Végezetül arra kérik ügyfeleiket, hogy fokozottan ügyeljenek az emailben érkező üzenetekre is: mindig nézzék meg a feladót és csak alapos ellenőrzés után nyissanak meg bármilyen linket vagy csatolmányt.

Egy másik, egyre terjedő online csalási forma, hogy a mesterséges intelligencia (MI) segítségével készült, megtévesztő videók jelennek meg az interneten, amelyek egy-egy ismert ember nevével élnek vissza. Legutóbb dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora jelent meg egy ilyen videóban.

Ahogy arról az Origo beszámolt, az MI segítségével készült, a YouTube-ra és social media csatornákra kikerült élethű videó  

azt a látszatot kelti, mintha dr. Merkely Béla, aki egyben a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója is, lebeszélné a pácienseket a receptre felírt vérnyomáscsökkentő tabletták alkalmazásáról. 

A Semmelweis Egyetem közleményben tudatta, hogy az élethű, de csalók által készített, MI-alapú videó megtévesztheti a hiszékenyebb felhasználókat és a kitettebb idősebb korosztályt, ezért érdemes tájékoztatni a szülőket, nagyszülőket, idősebb hozzátartozóinkat, szomszédainkat arról, hogy az internetes csalások a MI bevonásával szintet léptek. 

Azt írták, hogy mivel a receptre írt vérnyomáscsökkentő készítmények szedésének hirtelen megszakítása komoly kockázatot jelenthet és akár nagyfokú egészségromláshoz is vezethet, ezért a Semmelweis Egyetem azt kéri, hogy bármilyen internetes tartalmat is látnak, a kezelőorvos által felírt készítmények használatát csak az orvosukkal történt egyeztetést követően módosítsák, vagy függesszék fel.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!