Evolúciós technológia
Az atomenergetikai iparban a nukleáris biztonság elsőbbséget élvez bármilyen más szempont előtt, ami feltétele az atomenergia széles körű társadalmi elfogadottságának. Az atomenergetikai ipar a repülőgép- és az autóipar mellett olyan ágazat, amely a korábbi balesetek tanulságait következetesen beépíti a szabályozásba, a fejlesztésekbe és az egyre szigorúbb követelményrendszerbe, ennek köszönhetően az atomerőművek a korszerű autókhoz és repülőgépekhez hasonlóan minden korábbinál biztonságosabbak. Oroszország emellett – a nyugati szállítóktól eltérően – kizárólag olyan nukleáris technológiát exportál, amelyet már otthon kipróbált és annak biztonságos működése szavatolható.
Éppen ezért az orosz atomenergetikai iparban hosszú évtizedek óta folyamatos az innováció és a fejlesztés, ugyanis – a versenytársaitól eltérően – időt, pénzt és energiát nem kímélve soha nem állt le az atomerőművek építésével és a fejlesztésekkel. Ezért is nevezik az összes VVER típusú nyomottvizes orosz egységet úgynevezett evolúciós blokknak, hiszen a legújabbakat a korábbiak működtetése nyomán összegyűlt tapasztalatok alapján – a biztonság folyamatos növelését tartva szem előtt – fejlesztették tovább.
Mindezek alapján az oroszországi novovoronyezsi telephelyet méltán tarthatjuk a VVER technológia „bölcsőjének”, hiszen 1964 decemberében itt kezdte meg kereskedelmi üzemét az első VVER-210 típusú blokk. Ezt követte a hazánkban Pakson üzemelő 4 blokkhoz hasonló VVER-440, majd a VVER-1000 típusú blokk. 2017. február óta itt üzemel a világ első 3+ generációs, VVER-1200 típusú blokkja, a novovoronyezsi 6. egység, amely a fukusimai atomerőmű-balesetet követően elfogadott legszigorúbb nemzetközi biztonsági követelményeknek is megfelel.
Elsőrendű a biztonság
A típust a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség a világ első olyan atomerőművi blokkjaként ismerte el, amely teljes mértékben megfelel a 3+ generációs egységekkel szemben támasztott legszigorúbb nukleáris biztonsági követelményeknek. Az Európai Bizottság is pozitívan értékelte az orosz VVER-1200
típust a biztonság szempontjából. Az Országos Atomenergia Hivatal által kiadott létesítési engedély is azt igazolja, hogy a Paks II. projekt a legszigorúbb hazai előírásoknak eleget téve, a nemzetközi előírásokkal összhangban valósul meg.
A VVER típusú reaktorcsalád az építési és üzemeltetési tapasztalatok beépítésén alapul, folyamatosan továbbfejlesztették az elmúlt hat évtizedben, tovább növelve azok biztonságát. A VVER típusú orosz reaktorokkal eddig megszerzett üzemeltetési tapasztalat – a hiteles adatok szerint a 2300 reaktorévnyi biztonságos működés – is jelzi, hogy az orosz technológia biztonságos, hatékony és piacérett. Ez utóbbit bizonyítja, hogy jelenleg a Roszatomnak 10 országban 39 új blokk megépítésére van szerződése, miközben 2006 és 2024 között összességében 20 új atomerőművi egységet adott át Oroszországban és külföldön, többet, mint a nyugati versenytársai együttvéve. Jelenleg is 22 blokkot épít, 18-at külföldön és 4-et Oroszországban.
Kereskedelmi üzemben lévő egységek
A Paks II. projekt esetében megvalósuló két VVER-1200 típusú egységből jelenleg már 6 termel kereskedelmi üzemben, 2-2 Oroszországban a Novovoronyezsi, illetve a Leningrádi Atomerőműben. Utóbbiak számítanak a Paks II. Atomerőmű referencia egységeinek. Emellett Fehéroroszországban, a Belarusz Atomerőműben is kereskedelmi üzemben áll két ilyen típusú blokk.
Jelenleg az orosz VVER típusú egységekből 24 a megvalósulás különböző szakaszában van Törökországban (4), Bangladesben (2), Egyiptomban (4), Kínában (4), Magyarországon (2), Indiában (4) és Oroszországban (4), azaz sorozatban épülnek az újabb és újabb VVER típusú egységek, amelyekből már több mint tucatnyi termelni fog, mire a 2030-as évek elején üzembe áll a Paks II. Atomerőmű. Közben megkezdődött egy gyorsneutronos blokk építése is Oroszországban.
Törökország
Törökország nagyon ambiciózus atomprogrammal rendelkezik. A 2010. május 12-i orosz-török kormányközi megállapodás értelmében valósul meg az Akkuyu Atomerőmű, amely a Paks II. Atomerőműhöz hasonló VVER-1200 típusú blokkokkal épül meg. Amíg Magyarországon kettő, Törökországban négy épül egyidejűleg a világ legkorszerűbb, 3+ generációs blokkjából. A 20 milliárd amerikai dollár értékű projekt a legnagyobb közvetlen külföldi befektetés Törökországban, amely az egyiptomi beruházáshoz hasonlóan egyedülálló a világon, hiszen az egyes telephelyeken 4-4 ilyen típusú blokkot építenek párhuzamosan.
A török projekt keretében az egységek megvalósulása a terveknek megfelelően halad. Az egyes blokk esetében már a turbina szerelési munkálatai vannak folyamatban, miközben november elején befejeződött a külső védőkupola betonozása is. A külső védőkupola betonozása 4 lépésben történt, és 104 napot vett igénybe. A külső konténmentnek ebbe a részébe összesen 3511 köbméter nagy szilárdságú öntömörödő betonkeveréket öntöttek. Az első egység indítása 2025-ben várható, a többi három egység pedig 1-1 évvel később állhat a villamosenergia-termelés szolgálatába.
Banglades
A Ruppuri Atomerőmű a Gangesz folyó keleti partján, Pabna körzetben található, mintegy 160 km-re északnyugatra Dakkától, Banglades fővárosától. Az atomerőmű két VVER-1200 típusú blokkjának tervezett üzemideje 60 év, ami további 20 évvel lesz meghosszabbítható. Az első bangladesi atomerőmű építéséhez a Novovoronyezs-2 Atomerőműben sikeresen bizonyított VVER-1200 típusú blokkokat választották. Az első blokk esetében már befejeződött a reaktor összeszerelése, ennek részeként a reaktor belső elemeinek a szerelése és a szimulátor-kazetták betöltése. Ezt követően kerül sor a különböző hideg- és melegjáratási, illetve más típusú tesztek elvégzésére. November elején az első technológiai gőzt biztosító kazán beüzemelése is megkezdődött az atomerőmű készenléti kazánházában. Az itt termelt gőzt az üzembe helyezési műveletekhez használják fel, az üzemelés során a megelőző karbantartások során lesz szerepe, vészleállás esetén pedig garantálja az erőmű biztonságos működését, illetve melegvízellátást biztosít az atomerőmű telephelyén található ipari létesítmények számára. A két VVER-1200 típusú egység a tervek szerint 2025-ben kezdheti meg a működését.
Egyiptom
Egyiptom az ellátásbiztonság garantálása, az olcsó energia rendelkezésre állása, valamint az energiaszegénység leküzdése érdekében szintén az orosz Roszatomot bízta meg az ország első atomerőműve, az El-Dabaa Atomerőmű megépítésével, ami El-Dabaa város közelében épül meg, Matrúh tartományban, a Földközi-tenger partján, Kairótól 300 km-re északnyugatra. Az atomerőműben négy egység fog üzemelni 3+ generációs VVER-1200 típusú blokkokkal.
Ebben a projektben az orosz fél nemcsak megépíti az atomerőművet, hanem annak teljes életciklusa során a nukleáris üzemanyagot is biztosítja. Ezenfelül elvégzi az egyiptomi személyzet kiképzését és az atomerőmű működésének első 10 évében támogatja az egyiptomi felet az üzemeltetésben és az erőmű karbantartásában is. Egy további megállapodás értelmében az orosz fél egy speciális tárolót épít és konténereket szállít a kiégett nukleáris üzemanyag tárolásához, amelyekben feldolgozásra ás újrahasznosításra visszaszállítják a kiégett üzemanyagot.
Az első és a második blokk építése 2022-ben, a harmadik 2023-ban, a negyedik pedig 2024 elején kezdődött meg, amivel az El-Dabaa Atomerőmű lett az afrikai kontinens legnagyobb építési projektje. A kivitelezés, a berendezések gyártása és szállítása a terveknek megfelelően halad. Két reaktortartály gyártása már folyamatban van, a negyedik egység esetében is megtörtént az ún. zónaolvadék-csapda beszerelése. Az első egység várhatóan 2028-ban kezdheti meg a működését, a 2-4. blokk pedig nagyából egy év különbséggel követi az elsőt.
Kína
Kína szintén hatalmas atomerőművi beruházásokat hajt végre a klímavédelmi, ellátásbiztonsági és versenyképességi célok elérése érdekében. Jelenleg a legtöbb atomerőművi egység, szám szerint a globálisan épülő 63 egységből 29 ebben az országban valósul meg. A jövőben pedig több száz új egység építésével is számolnak.
Oroszország és Kína közös nukleáris energetikai projektje a 2018-ban aláírt stratégiai együttműködési megállapodások részeként valósul meg. A Tianwani Atomerőmű 7. és 8. blokkja, valamint a Hszidapu Atomerőmű 3. és 4. blokkja egyaránt VVER-1200 típusú egységek lesznek. Ez a típus a Roszatom 3+ generációs nyomottvizes technológiájának zászlóshajója. Az új erőművi blokkok Kína meglévő atomenergetikai kapacitását egészítik ki
A beruházások a terveknek megfelelően haladnak. Októberben a Hszidapu Atomerőmű negyedik, VVER-1200 típusú egysége számára újabb három főberendezést, három gőzfejlesztőt gyártott és indított útnak az Atommas volgodonszki gyára, amely a Roszatom gépgyártó divíziójához, az Atomenergomas holdinghoz tartozó AEM-Tyehnologii dél-oroszországi üzeme. A gőzfejlesztők össztömege mintegy 1000 tonna. Ezeket a szállítási eszközök (közút, folyó és tenger) kombinációjával fogják eljuttatni a beruházás helyszínére. Az egységek 2027-ben, illetve 2028-ban állhatnak kereskedelmi üzembe.
A Tianwani Atomerőmű 8. blokkja esetében idén szeptemberben megtörtént a reaktortartály beemelése, illetve idén októberben elkészült a 7-8. egység számára a teljes léptékű szimulátor is. Ezek a blokkok 2026-ban, illetve 2027-ben készülhetnek el.
India
A Roszatom Dél-Indiában, a Kudankulam Atomerőműben 2013-ban, illetve 2014-ben átadott VVER-1000 típusú blokkok után négy további blokk építése, a 3-4., illetve a 5-6. egység építése zajlik, a 3-as blokk beüzemelése rövidesen megkezdődik, ráadásul egy új telephelyen további hat VVER-1200-as blokkról is tárgyalásokat folytattak, illetve szó van kis teljesítményű egységek (SMR) építéséről is.
Oroszország
A Leningrádi Atomerőmű II. kiépítésének keretében a már kereskedelmi üzemben lévő VVER-1200 típusú két egysége mellett két ugyanilyen blokk építési munkálatai is megkezdődtek. A blokk továbbfejlesztett változata, amely az atomkeresztségben a VVER-TOI típusjelzést kapta, a Kurszki Atomerőmű blokkjait váltja fel. Összesen 4 épül a típusból, aminek a neve az orosz nyomottvizes, tipizált, optimatizált, informatizált orosz szavak kezdőbetűiből álló rövidítés. Szintén két blokk épül a Szmolenszki Atomerőműben.
2021-ben megkezdődött az ólomhűtéses BREST-OD-300 típusú gyorsneutronos egység építése is. Ez a projekt az üzemanyagciklus zárásának orosz zászlóshajója. A kevert urán-plutónium (nitrid) üzemanyaggal működő atomerőműhöz egy ilyen kevert üzemanyag előállítására szolgáló egység csatlakozik, illetve része a kiégett üzemanyag feldolgozására szolgáló modul. Ily módon egy telephelyen valósul majd meg az üzemanyagciklus zárása, ami lényegében a megújuló energiaforrások közé emeli az atomenergiát. A Roszatom élen jár abban, hogy a földi uránkészletek minél hosszabb időre legyenek elegendőek, ennek köszönhetően akár több ezer évre is elérhető marad az urán.
További lehetőségek
A fentieken túl az orosz atomenergetikai konszern, a Roszatom további országokkal folytat tárgyalásokat hasonló egységek építéséről. Jó példa erre Üzbegisztán, ahol az orosz, 6 kis moduláris egység mellett később két VVER-1200 típusú egység megépítésére is sor kerülhet. Törökország is elégedett az orosz technológiával megvalósuló Akkuyu Atomerőművel, ezért egy újabb telephelyen újabb ilyen típusú egységek megépítést kívánja a Roszatomra bízni. A lehetséges helyszín ezúttal a Fekete-tenger partján fekvő Sinop. Fehéroroszországban szintén szó van újabb orosz típusú egységek építéséről, de konkrétumok egyelőre nincsenek.
Láthatóan a Roszatom, ahogy korábban, ma is sorozatban építi és adja át, ezúttal már a 3+ generációs új atomerőművi blokkjait, ami egyetlen versenytársáról sem mondható el. A vállalat óriási műszaki-tudományos háttérrel rendelkezik az anyagtudományok, a reaktortechnológia, az üzemanyaggyártás és -fejlesztés, valamint az atomerőművekhez szükséges kulcsberendezések gyártása és fejlesztése terén. Ezt támasztja alá a két új paksi, VVER-1200 típusú egységekhez hasonló, egyre bővülő külföldi megrendelésállomány is. Pakson tehát olyan világszínvonalú blokkok építése kezdődik meg, amelyek biztonsági megoldásai élenjárók.
Hárfás Zsolt
atomenergetikai szakértő,
az atombiztos.org oldal tulajdonosa, szerkesztője és szerzője