Óriási a felháborodás Los Angelesben: magántűzoltókat fizetnének a gazdagok a luxusotthonaik védelmére

Vágólapra másolva!
Hatalmas indulatokat váltott ki a közösségi médiában az egyik gazdag üzletember felhívása, melyben magánvállalkozásként működő tűzoltókat keres otthonának védelmére úgy, hogy közben Los Angelesben már 10-re emelkedett a tűzvész miatti halálos áldozatok száma.
Vágólapra másolva!

Napok óta borzalmas tűzvész pusztít Los Angelesben, melynek mostanáig már 10 halálos áldozata van. Emellett óriási az infrastruktúrákban és az otthonokban keletkezett kár: az előzetes becslések szerint ez a tűzvész az Egyesült Államok történetének legnagyobb kárát okozó természeti katasztrófája lesz, amelynél a végszámla akár 52-57 milliárd dollár is lehet.

Az apokaliptikus állapotokat idéző, kétségbeejtő helyzetben ugyanakkor több dolog korbácsolja az indulatokat. Ezek között az egyik egy Keith Wasserman nevű, gazdag Los Angeles-i lakos X közösségi felületen megjelent (azóta eltávolított) bejegyzése. Wasserman egy nagy Los Angeles-i ingatlanbefektető vállalat vezetője, bejegyzése pedig segítségkérés volt. Abban azt kérte, hogy bárki, aki össze tudja őt kötni magán tűzoltó szolgálatokkal, tegye meg, mert hajlandó

bármekkora összeget fizetni

azért, hogy a tűzoltók megvédjék a Los Angeles egyik elitnegyedében, a Pacific Palisadesben található luxusotthonát, melynek közvetlen környékén már több ház leégett.

Kép a kérdéses otthonról:

image

Wasserman bejegyzése közel 1 millió megtekintésig jutott, mire a reakciók hatására törölte azt. A hozzászólók ugyanis nem kímélték az üzletembert. A "hihetetlenül dühítő" még az enyhébb reakciók közé tartozik, a férfi ennél sokkal durvábbakat is kénytelen volt olvasni bejegyzése alatt. A hozzászólók emellett nagyon hamar morális kérdéssé fordították felhívását.

"Őt és családját már evakuálták, és most magán tűzoltókat bérelne fel azért, hogy azok kockáztassák életüket otthona megmentéséért, ami amúgy biztosítva van. Elképesztően idegesítő" – írta egyikük.

Egy másikuk kérdés formájában szegezte neki azt, hogy mégis "hogyan képzelte azt", hogy az életmentéssel foglalkozó erőknek – még akkor is, ha azok magánvállalkozások – az otthonának megmentésével kellene foglalkozniuk, miközben az eddigi kitelepítettek mellett további ezrek várnak ugyanerre.

Egy másik kommentelő pedig azt írta, hogy ha ezt a bejegyzést írója komolyan gondolta, akkor el kellene gondolkodnia azon is, hogy "mi az, ami őt emberré teszi."

Wasserman később "trollok!" válasszal törölte bejegyzését, és megerősítette, hogy őt családjával együtt már kitelepítették a veszélyzónából.

Egyre népszerűbbek a magántűzoltók, de sok a kérdőjel működésükről

Bárhogy is ítélik meg az online nyilvánosságban az üzletember felhívását, a magánvállalkozásként működő privát tűzoltószolgálatok felfogadása egyáltalán nem szokatlan. Amióta a rengeteg gazdag ember otthonaként szolgáló Kalifornia államban megszaporodtak az erdőtüzek, azóta egyre több cég lát lehetőséget ilyen szolgáltatás biztosításában. Számuk különösen a 2018-as nagy tűzvész után nőtt meg.

A korábbi beszámolók szerint a tehetős kaliforniaiak naponta akár 3 ezer dollárt (most kb. 1,2 millió forint) is hajlandók fizetni ilyen cégeknek, hogy otthonaikat védjék a tűztől.

A szolgáltató cégek egy része egyébként elsősorban a tűzbiztonságra helyezi a hangsúlyt, azaz főként olyan szolgáltatásokat vállal, melyekkel az ingatlanokat ellenállóbakká teszik a tüzekkel szemben, de igény szerint meg tudnak oldani tényleges tűzoltási feladatokat is.

Los Angeles, tűz, USA, Erdőtűz Kaliforniában, ErdőtűzKaliforniában, 2025.01.10., LosAngeles, LosAngelestűz
A tűzben kiégett házak a tengerparton Malibuban
Fotó: AFP

Emlékezetes, hogy Kim Kardashian és Kanye West – akkor még – közös, 60 millió dolláros otthonát 2018-ban egy ilyen cég védte meg a pusztulástól, Kardashian ugyanis később nyilvánosan közölte azt, hogy a magántűzoltók nélkül luxusotthonuk már nem létezne.

Magántűzoltócégeket ugyanakkor az állami hatóságok is előszeretettel alkalmaznak egy ideje, például a szövetségi erdészeti hatóság.

A Los Angeles Times ugyanakkor korábban arról írt, hogy a magántűzoltó- és tűzbiztonsági cégek működése körül sok a kérdőjel, különösen azért, mert nehézkes a velük való egyeztetés a hivatásos testületek részéről. A hatékony koordináció és együttműködés viszont épp az ahhoz hasonló, nagyon súlyos vészhelyzetekben elengedhetetlen, mint a most zajló tűzvész.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!