Hamarosan végérvényesen és visszavonhatatlanul elveszíti névértékét az egyik, a készpénzforgalomból korábban már kivont bankjegyünk, egy korábban kibocsátott 1000 forintos.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) oldalán elérhető információkból kiderül, hogy a korábban már kivont bankjegyeink esetében valamennyinél túl vagyunk már a bevonási határnapon, azaz azon a napon, ameddig bezárólag a bankjegyet a forgalomból bevonták, de annak lakosságnál maradó példányai attól a naptól kezdődően még cserélhetők az MNB pénztáraiban forgalomban lévő példányokra.
Ám előbb-utóbb mindegyik bankjegynél elérkezik egy ezt követő dátum napja, az úgynevezett átváltási határnap is, amelytől kezdődően már az MNB sem váltja át azt forgalomban lévő változatra. Így a kivont bankjegy utána legfeljebb a gyűjtők számára képvisel értéket.
Az MNB által – a jogszabályi előírások figyelembe vételével – megjelentetett információk alapján az elmúlt évtizedekben lezajlott bankjegycserék részeként egy korábban használt 1000 forintos bankjegy átváltási határnapja van hozzánk időben a legközelebb. Az érintett 1000 forintos bankjegy változatainak két oldaláról készített kép:
Az 1000 forintos bankjegyünk ezen, már forgalmon kívül helyezett változatait 1998. szeptember 1-jén bocsátották ki.
Bevonási határnapjuk dátuma 2007. augusztus 31-e volt, azaz ezen a napon ezen 1998-as bankjegyváltozatok végleg kikerültek a napi készpénzforgalomból, de az MNB lakossági pénztáraiban még névértéken átválthatók voltak.
Ez utóbbira annak, aki még őriz magánál ilyen bankjegyet, 2027. augusztus 31-ig van lehetősége, ez ugyanis ennek a bankjegynek az átváltási határnapja.
Vagyis kevesebb mint három év van hátra ahhoz, hogy ha még vannak a birtokunkban ilyen régi változatok az 1000 forintos bankjegyből, akkor azokat az MNB lakossági pénztáraiban névértéken új, forgalomban lévő változatra váltsuk.
Ezt a napot követően azonban – azaz 2027. szeptember 1-jétől kezdődően – már az MNB sem cseréli ezeket a régi, használaton kívül helyezett bankjegyeket.
A jegybank tájékoztatása szerint a bevonás alatti bankjegyet átváltás céljából az ügyfél postai úton is megküldheti az MNB-nek. Levélcím: Magyar Nemzeti Bank 1850 Budapest. Amennyiben az ilyen módon beküldött bevonás alatti bankjegyért ellenérték téríthető, azt az MNB – az ügyfél kifizetésre vonatkozó rendelkezésének megfelelően – postai úton vagy átutalással juttatja el az ügyfél részére.