Házi készítésű takarítószerek: olcsók, de ami ennél is fontosabb, nagyon hatásosak

Vágólapra másolva!
A házilag készített takarítószerek nemcsak környezetbarát és költséghatékony alternatívát kínálnak a bolti vegyszerekkel szemben, hanem azáltal, hogy mi válogatjuk össze az alapanyagokat, tudatosabbak is lehetünk a takarítás során. A házi készítésű takarítószerek, és az egyszerűbb alapanyagok miatt, mint a szódabikarbóna, ecet vagy kávézacc nem csak hatékonyak a takarításban, hanem csökkentik az otthonunkban felhalmozódó hulladék mennyiségét is.
Vágólapra másolva!

A házi készítésű takarítószerek készítése egyre népszerűbb alternatívát kínál a hagyományos, bolti termékek helyett. Bár a boltban kapható tisztítószerek beszerzése kényelmes megoldás lehet, mégis sokan keresnek olyan megoldásokat, amelyek természetesebb összetevőket tartalmaznak, vagy éppen gazdaságosabbak. A házi készítésű takarítószerek egyszerű, könnyen beszerezhető alapanyagokkal készülnek, mint például ecet, szódabikarbóna vagy illóolajok, amelyek hatékonyan tisztítanak anélkül, hogy káros vegyi anyagokat tartalmaznának. 

A házi készítésű takarítószerek illóolajok hozzáadásával kellemes illatot varázsolnak otthonunkba.
A házi készítésű takarítószerek illóolajok hozzáadásával kellemes illatot varázsolnak otthonunkba.
Fotó: Unsplash

Házi készítésű takarítószerek előnyei

  • személyre szabható összetétel
  • elkerülhetjük az allergéneket
  • környezetbarát alternatíva a bolti takarítószerek helyett
  • gazdaságosabb kivitelezés
A házi tisztítószerek lehetőséget adnak arra, hogy egyedi igényekhez szabjuk az összetételüket, így könnyedén elkerülhetjük az allergén összetevőket.
A házi tisztítószerek lehetőséget adnak arra, hogy egyedi igényekhez szabjuk az összetételüket, így könnyedén elkerülhetjük az allergén összetevőket.
Fotó: Unsplash

Univerzális tisztítószer:

Hozzávalók: 

  • 1/4 rész fehér ecet
  • 3/4 rész víz
  • Citromhéj
  • Rozmaring ág

Elkészítése:  A vizet és a fehér ecetet keverjük el egy szórófejes flakonba. Adjunk hozzá citromhéjat és rozmaring ágat. Egy hétig hagyjuk állni, és csak ezután használjuk. 
Alternatív illat: narancshéj és fahéjrúd

Használata: Kiváló vízkőoldó, így hasznos segítség lehet a fürdőszobai takarításnál. Az ecet csíkmentes tisztaságot biztosít az üvegfelületeken, így ablakpucoláshoz is remek takarítószer. Az ecet segít eltávolítani a vízkövet és a kellemetlen szagokat a gépek belsejéből, így mosógép és mosogatógép tisztításra is alkalmas. Továbbá semlegesíti a kellemetlen szagokat a lakásban, így ha egy keverékkel átitatott textíliát helyezünk el a helyiségbe, akkor pár óra alatt kellemes illat fogad minket. Az ecet baktériumölő tulajdonságokkal rendelkezik, így a konyhai és fürdőszobai felületek tisztításában is hasznos. 

Ezeken a helyeken ne használjuk:  Bár a fehér ecet sokoldalúan használható a takarításban, vannak olyan felületek és helyzetek, ahol nem ajánlott alkalmazni: gránit és márvány felületek, fa padlók és bútorok, viaszos és polírozott felületek, alumínium és öntöttvas eszközök, elektronikus eszközök képernyői.

A szódabikarbóna a szagokat is elveszi, így ha szőnyegre szórjuk és alaposan kiporszívózzuk teljesen megújulhat a szőnyegünk.
A szódabikarbóna a szagokat is elveszi, így ha szőnyegre szórjuk és alaposan kiporszívózzuk teljesen megújulhat a szőnyegünk. 
Fotó: Unsplash

Szódabikarbónás súrolópaszta: 

Hozzávalók: 

  • 3 evőkanál szódabikarbóna
  • 1 evőkanál mosogatószer

Elkészítés: Keverjük össze a szódabikarbónát és a mosogatószert, hogy sűrű pasztát képezzen, majd tegyük kis üvegbe. Használat előtt hígítsuk fel kevés vízzel, és kenjük fel a felületre. Hagyjuk hatni legalább 10 percig, majd dörzsöljük meg vele a felületet, majd öblítsük le vízzel. 

Használata: Hatékonyan eltávolítja a zsír- és ételfoltokat, így a konyhában remekül hasznosítható. Hatékony a szappanmaradékok, vízkő és foltok eltávolításában, így fürdőszobai csempék takarítását is lehet ezzel végezni. Hatékonyan tisztítja a műanyag kerti bútorokat, kenjük rá a felületekre és dörzsöljük át, majd öblítsük le. 

Ezeken a helyeken ne használjuk: üvegfelületek,  kerámia felületek, fafelületek, antik ezüst és aranyozott tárgyak, márvány.

A citrom amellett, hogy elveszi a szagokat még vízkőoldó hatása is van.
A citrom amellett, hogy elveszi a szagokat, még vízkőoldó hatása is van. 
Fotó: Unsplash

Néhány egy összetevős alapanyag, aminek hasznát vehetjük a mindennapokban: 

Kávézacc: Kiváló szagtalanító, használhatjuk kis tálkába téve a hűtőszekrénybe, vagy apró zsákocskákba töltve a ruhásszekrényünkben. Edények súrolására is alkalmas lehet, súrolószerként is jól működik. 

Szódabikarbóna: Remekül elveszi a szőnyegbe beleivódott szagokat. Szórjuk meg alaposan a szőnyeget szódabikarbónával, majd 20 perc elteltével alaposan porszívózzuk ki. 

Citrom: Zsíroldó hatása miatt konyhai eszközöket is takaríthatunk vele, de ha mikróba egy tál vízbe teszünk citromkarikákat azzal frissíthetjük az illatát. 

Ecet: Vízkőoldáshoz használjuk, a kávéfőző, vízforraló, mosó és mosogatógépet áttakaríthatjuk vele. Indítsunk el egy mosást, úgy hogy a vegyszerek helyére ecetet teszünk, vagy forraljunk ecetes vizet a vízforralóban. Meg fogunk lepődni mennyire megújulnak eszközeink. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!