Hozzátette: az 1000 megawatt (MW) teljesítményű, kombinált ciklusú gázüzemű létesítmény egyszerre szolgálja majd Magyarország energiabiztonságát és a térség gazdasági erősödését, mindeközben a korszerű technológia miatt a működése is kifejezetten környezetkímélő lesz.
Számunkra egyértelmű: egy ország versenyképességének a megfelelő energiaellátás az egyik pillére. Éppen ezért harcoltunk meg Brüsszellel a paksi üzemidő-hosszabbításért és bővítésért, és támogattuk rengeteg megújuló kapacitás kiépítését
- írta.
Az államtitkár bejegyzése:
A napenergiát azonban vagy tárolni kell, vagy kiszámíthatóan termelhetővel kiegészíteni - ezért kulcsfontosságú, hogy a mátrai, visontai gázüzemű erőmű mellett Tiszaújvárosban is beindulhasson egy az államtitkár szerint.
Az új létesítmény kapacitása a működő paksi blokkokénak a felével ér fel
– tette hozzá.
Czepek Gábor bejegyzése szerint az erőmű létesítésére kiírt feltételes közbeszerzési eljárásban most hirdettek eredményt: a Calik Enerji Swiss AG - Ansaldo Energia S.p.A. nemzetközi konzorcium valósíthatja meg a beruházást a MVM Tisza Erőmű Kft. tiszaújvárosi telephelyén.
Az EM bejelentésével egyidejűleg az MVM Csoport is közleményt adott ki a várható új erőműről. Ebben kitérnek rá, hogy összhangban a nemzeti klíma- és energiapolitikai tervekkel és az MVM Csoport 2035-ig tartó stratégiájában foglalt célokkal, tizenhárom évvel a Tisza Erőmű leállását követően Tiszaújvárosban
újfent a legkorszerűbb technológiát alkalmazó erőmű létesül, amely a munkahelyteremtés szempontjából is kiemelt fontosságú.
Az MVM Tisza Erőmű Kft. tiszaújvárosi telephelyén korszerű kombinált ciklusú (CCGT- Combined Cycle Gas Turbine) erőmű épülhet meg. A létesülő kapacitások emellett növelik az ellátásbiztonságot, a növekvő lakossági és ipari fogyasztói igények kielégítését Északkelet-Magyarországon.
A projekt esetében előnyt jelent a meglévő erőművi telephely kiemelkedően kedvező infrastruktúrája, kiemelten a gáz-, illetve villamos hálózati csatlakozás rendelkezésre állása, valamint a magas hatásfokú hűtési lehetőségek. A kereskedelmi üzemkezdet után a modern CCGT évente átlagosan 3.5-4 terrawattóra villamos energiát fog biztosítani a magyar villamosenergia-rendszernek.
A közbeszerzési eredményhirdetést követően a felek a vonatkozó közbeszerzési törvényi előírásokat betartva kötik meg a vállalkozási szerződést. A feltételes közbeszerzési eljárásra tekintettel a szerződéskötést követően az MVM véglegesíti a beruházás megkezdését lehetővé tevő finanszírozási struktúrát, amely alapján meghozható a végső beruházási döntés.
Mi az a kombinált ciklusú erőmű (CCGT)?
A gázturbinás erőművek egyik fajtája. A kombinált ciklusú erőműben a gázturbinából kiáramló forró füstgázt hőhasznosító kazánba vezetik, és hőenergiáját felhasználva gőzt termelnek. Az így kapott gőz turbinát hajt meg és villamos áramot termel, de hőszolgáltatásra is hasznosítható. A kombinált ciklusú erőművek hatásfoka jóval kedvezőbb, mint a hagyományos hőerőműveké, ráadásul az üzemeltetési költségük is alacsonyabb.