A brüsszeli testület felhívta a figyelmet arra, hogy tavaly 4,6 milliárd darab, alacsony értékű – 150 euró alatti – csomag érkezett az EU piacára, ami kétszerese a 2023-as, illetve háromszorosa a 2022-es mennyiségnek, miközben az így beérkező termékek közül számos nem felel meg az európai szabályoknak.
Ez a jelentős importnövekedés komoly aggályokat vet fel, hiszen egyre több káros termék jut be az unióba, miközben az európai eladókat fokozottan veszélyezteti a tisztességtelen verseny és a hamisított áruk elterjedése az online piactereken keresztül.
Emellett a csomagok tömeges szállítása jelentős környezeti és éghajlati terhelést jelent, ami tovább súlyosbítja a problémát
– olvasható a bizottság sajtóközleményében.
A Bizottság felkérte az uniós jogalkotókat és a tagállamokat, hogy vegyék fontolóra egy kezelési díj bevezetését ezekre a vásárlásokra.
A testület célja, hogy fedezzék az EU-szabályoknak való megfelelőség ellenőrzésének költségeit. Henna Virkkunen a technológiai szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős uniós biztos szerint minimalizálni kell a veszélyes termékek kockázatát, amelyek az egészségre és biztonságra is fenyegetést jelenthetnek.
Az EU versenyképes e-kereskedelmi szektort szeretne kialakítani, amely egyszerre biztonságos a fogyasztók számára, megfizethető termékeket kínál, és tiszteletben tartja a környezetvédelmi szempontokat
– hangsúlyozta.
A bizottság adatai szerint
a vizsgálat alatt álló csomagok körülbelül 90 százaléka Kínából származik, és jelentős részük a dinamikusan növekvő Shein divatcikk kereskedő és a Temu online áruházakon keresztül kerül forgalomba.
A Temu és a Shein Magyarországon is jelentős forgalmat bonyolít, erről az Origo több alkalommal beszámolt. Tavaly ősszel az egyik jelentős hazai csomagküldő szolgálatnál is hosszabb időn át tartó fennakadásokat okozott főként a két kereskedői felületről beáramló csomagok kezelése.
Az Európai Bizottság szerdán bejelentette, hogy vizsgálatot indított a Shein ellen, mivel a cég nem tartja be az uniós fogyasztóvédelmi szabályokat. A vizsgálatot az EU 27 tagállamának illetékes hatóságaiból álló Fogyasztóvédelmi Együttműködési Hálózattal közösen végzik.
Ha a vizsgálat során bebizonyosodik, hogy a Shein megszegte az uniós szabályokat, bírságot szabnak ki rá.
Lapunk beszámolt arról is, hogy a január 20-án hivatalba lépett amerikai elnök, Donald Trump is arról döntött nemrég, hogy – piacvédelmi okokból – vámot vet ki bizonyos, Kínából érkező árukra. A rendelet bezár egy jogi kiskaput, aminek ez esetben is főként a Shein és a Temu egyébként jelentős amerikai eladásaira lesz közvetlen hatása.