Megrázó kutatást publikáltak a napokban, amelyből kiderül, hogy több szintetikus póthajban is súlyosan egészségkárosító anyagok vannak. Ahogy azt megtudtuk, ezt a fajta póthajat Magyarországon is árulják.
A műhaj már évtizedek óta népszerű választás azok számára, akik gyors és költséghatékony megoldást keresnek a frizurájuk színesítésére vagy épp hosszabbítására, azonban a Consumer Reports múlt héten közzétett tanulmánya sokkoló eredményeket mutatott.
A világszerte forgalmazott termékek ugyanis számos rákkeltő anyagot, például benzolt és metilén-kloridot, illetve súlyosan mérgező ólmot is tartalmaznak.
A mesterséges rostokból készülő hajfonatokat különböző hajfonási, hajhosszabbítási, és hajpótlási célokra használják, legyen szó báli frizuráról, afrofonásról, holland, vagy francia fonásról, vagy épp hétköznapi frizurák készítéséről. Ezek, a hazai webáruházakban is könnyedén és olcsón beszerezhető termékek, amelyek a tinik, sőt a gyerekek közt is egyre népszerűek.
A Consumer Reports tanulmánya szerint a laborvizsgálatnak alávetett 10 szintetikus hajtermék mindegyikében találtak rákot okozó összetevőket.
A laboratóriumi teszten egy hazánkban is forgalmazott termék is megbukott. A Kanekalon tincseket a legtöbb magyar hajas webáruház értékesíti.
A tincsekeket a japán anyacégtől vesszük, akiknek a certifikációja alapján a termékek megfelelnek az Európai Úniós normáknak. Emiatt azokat Magyarországon már nem vizsgáltatjuk be külön, hanem a gyártó dokumentumaira hagyatkozunk.
- mondja az egyik magyarországi webshop tulajdonosa, aki a neve elhallgatását kérte. Vagyis, nemcsak, hogy árulták ezeket az akár súlyos egészségkárosodást okozó póthajakat, hanem most, amikor cikkünket publikáljuk, továbbra is árulják. Bárki vehet belőle, gyerekek is.
Kérdéseinkkel a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központot is megkerestük, akik arról tájékoztattak, hogy a szintetikus póthaj forgalmazása tekintetében az általános fogyasztóvédelmi előírásoknak kell megfelelni, azok teljesülésének ellenőrzésére pedig a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóságnak van hatásköre, ők későbbre ígérek tájékoztatást.
Shine Anita, a debreceni Shine Hajkereskedés és szalon tulajdonosa azt mondja, ő már jó ideje beszél arról, hogy nagy a baj.
Napjainkra eléggé rossz irányba megy el ez a hajazás téma, én pedig csak fogom a fejem hogy mi jöhet még, amivel tönkre teszik ezt a szép szakmát. Egyre többen pénzkereseti lehetőségként hirdetik és ajánlgatják a kisebb pénztárcájú hölgyeknek, lányoknak a szintetikus műanyag hajakat. Ráadásul nagyon sokszor hőillesztéses technikával teszik fel ezeket, ami iszonyatos károkat okoz a vendégek saját haján.
a szakember azt is hozzátette, hogy
Sajnos, jelenleg semmilyen szervezet nincs Magyarországon aki ezt az ágazatot szabályozná vagy a hajakat bevizsgálná. Szabad kereskedelem van, holott ez azért nem gyerekjáték. Ismerek olyan kereskedőt aki a szegény negyedekből veszi a hajakat és 6 kg tetves hajat tesz pénzzé jelenleg is. Se fertőtlenítési engedély se semmi.. és árulja ahelyett hogy kidobná.
-mondta el.
A hajbiznisz Ázsiában, főként Indiában, Kínában, Kambodzsában, Vietnamban és Mianmarban dollármilliókban mérhető értékűre nőtt. A legtöbb nem szintetikus póthaj eddig onnan érkezett.
Most miután mindez itthon is egyre több embert érint, fontos lenne a megfelelő szabályozási rendszer kialakítása.
Dénes Júlia, a Tudatos Vásárlók Egyesületének vegyész szakértője úgy nyilatkozott:
A legnagyobb gond azzal van, hogy a fogyasztók információhoz való joga sérül azzal, hogy nincs tudomásunk ezeknek a vegyi anyagoknak a jelenlétéről a póthajak esetében. Hasonló a helyzet a textilekkel is. 2024 őszén jelent meg a Tudatos Vásárlók Egyesületének tesztje, melyből kiderült, hogy a műszálas alsóneműk nagy része hormonkárosító biszfenolokat tartalmaz. Véleményünk szerint nem tolhatjuk a fogyasztókra ennek a felelőségét, mivel ők nem tudnak az alternatívák között jól választani, ha nem áll a rendelkezésükre információ.
-mondta el a szakember.
Hozzátette:
Aggasztónak tartjuk, hogy olyan vegyi anyagokkal érintkezik a bőrünk, és sok esetben gyermekeink bőre, amelyek károsak az egészségre és különösen károsak a fejlődő szervezetre nézve. Szigorúbb törvényi szabályzásra van szükség, mind a textilek, mind a póthajak esetében.
- mondja a szakember.