Szenzációs bejelentés: új magyarországi olajmezőt fedezett fel a MOL

Vágólapra másolva!
A MOL új kőolajmezőt talált a Dunántúlon, Somogysámson határában. A vizsgálatok alapján a Somogysámson- kőolajmezőn található kút napi 1200 hordó termelésére képes. A vállalat az Origónak eljuttatott közleményben adott tájékoztatást az újonnan azonosított olajkincsről.
Vágólapra másolva!

„Nagy büszkeséggel jelentem be, hogy az elmúlt évek kutatási sikerei után ismét egy új olajmezőt fedeztünk fel, ezúttal a Dunántúlon, ahol több mint egy évtizede volt utoljára kőolajtalálatunk. A tény, hogy ezt a sikert a csaknem 100 éves olajipari hagyományokkal rendelkező Bázakerettyéhez tartozó koncesszióban értük el, ékes bizonyítéka annak, hogy még mindig van potenciál a magyarországi szénhidrogén-kutatásban. Sorra fedezzük fel az eddig ismeretlen szénhidrogén-lelőhelyeket, és tovább erősítjük az ország ellátásbiztonságát: a vecsési és turai kőolajlelőhelyekkel, illetve a kelet-magyarországi földgázmezőkkel 5 éves csúcsot értünk el a hazai termelésben” – mondta Marton Zsombor, a MOL-csoport Kutatás-Termelés ügyvezető igazgatója a felfedezés kapcsán a vállalat közleménye szerint. 

Tengertől elzárt országként nagyrészt csővezetékes szállítással, közvetítőkön keresztül jutunk kőolajhoz. Egyértelmű, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel csökkentenünk kell Magyarország import-kiszolgáltatottságát.

Folytatjuk a beruházásainkat, és a jövőben is mindent megteszünk annak érdekében, hogy a termelést szinten tartsuk, sőt lehetőség szerint növeljük is” – értékelte Dr. Bacsa György, a MOL Magyarország Ügyvezető Igazgatója.

MOL, Somogysámson
Új olajmezőt fedezett fel a MOL a dunántúli Somogysámson határában
Fotó: MOL / MOL

A Dunai Finomító veszi át az új kút olaját

Az új, Som-8 elnevezésű kút fúrását a Somogysámson kőolajmezőn 2024. november 25-én kezdték el és 33 nap után, karácsonykor fejezték be. A 2025 márciusáig folytatott rétegvizsgálatok alapján a kút jelenleg bizonyítottan napi 1200 hordó olaj termelésére képes, amelyet tartálykocsival a százhalombattai Dunai Finomítóba szállítanak. 

Ez az új felfedezés is hozzájárul az ország energiaszükségleteinek kielégítéséhez. A MOL ambiciózus beruházási tervekkel rendelkezik a Kutatás-Termelésben. 

Az elkövetkező öt évben kb. 150 milliárd forintot terveznek beruházni Magyarországon a kőolaj- és földgázkitermelésbe.

A MOL a legnagyobb szénhidrogén-termelő Magyarországon, csaknem 1300 kőolaj és földgázkúton termel. 2024-ben a hazai termelésből a kőolaj 47 százalékát (csaknem 600 ezer tonna) és a földgáz közel 90 százalékát (közel 1,5 mrd m3) a MOL biztosította. A MOL-csoport kőolaj-és földgázkitermelési portfóliójában szintén Magyarország a legjelentősebb, jelenleg a teljes termelés kb. 39 százalékát adja. A Som-8 kút napi 1200 hordó körüli olajkitermelése a MOL- csoport teljes szénhidrogén-kitermelésének kb. 1 százalékát adja.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!