Visszatérne az olajpiacra Líbia: ezt mutatja az, hogy a napokban az ország nemzeti olajvállalatának megbízott elnöke, Masoud Suleman bejelentette, hogy ajánlattételi felhívást tesznek közzé olajfeltáró megbízások elnyerésére. Ha a pályáztatás sikerrel zárul, úgy Líbia – mely Nigéria után Afrika második legnagyobb olajkitermelője – megerősítheti pozícióját a globális olajpiacon, emellett az OPEC-ben is.
Ennek jelentőségét a világpiacon majd később lehet érzékelni, hiszen egyelőre nem kitermelésről, hanem feltárásról van szó. A kitermeléshez viszont kellenek a feltárások, és mint a hírt megjelentető Africanews cikkéből kiderül, Líbia talpra állásának szempontjából már rövidebb távon is jelentősége lehet a fejlemények.
A külföldi befektetők idáig ugyanis óvakodtak attól, hogy pénzt vigyenek az országba, amely a Kadhafi-rezsim 2011-es megdöntése óta káoszban van.
Ezért hiába rendelkezik Líbia világviszonylatban is jelentős olajkinccsel, abból egyelőre nem tud értékéhez képest arányos hasznot húzni.
Az országot uraló, egymással ellenségeskedő fegyveres csoportok, a Líbiát egymás között felosztó párhuzamos kormányok közötti viták és összetűzések gyakran vezettek az olajmezőkön folyó munka leállásához. Ahogy arról az Origo is beszámolt, tavaly nyáron rendkívüli leállás történt az egyik meghatározó olajmezőn, leállt az export, az ország lényegében egyik pillanatról a másikra, ellentmondásos körülmények között, elvesztette olajkitermelésének felét. A zavaros helyzet heteken át fennállt, csak ősszel indult fokozatosan újra a termelés.
A 17 év után meghirdetett lehetőség a feltárásokra fordulópontot jelezhet Líbiában, így a vállalatok számára is erős üzenet lehet. Új olajmezők feltárásával várhatóan nő majd az ország termelési kapacitása, így megnyílhat az esély arra, hogy Líbia olajpiaci szempontból immár kiszámítható partnerként működjön a globális olajpiacon.