Sok póthaj mérgező vagy hamisítvány; mutatjuk, mire érdemes figyelni!

Vágólapra másolva!
Ahogy azt az Origo megírta, megrázó kutatást publikáltak a napokban, amelyből kiderült, hogy több szintetikus póthajban súlyosan egészségkárosító és rákkeltő anyagok vannak. Ezeket a műhajakat Magyarországon is árulják, illetve teszik fel fodrászok. Ennek kapcsán körbejártuk, hogy mire érdemes figyelni a póthaj- és kozmetikumok választása során.
Vágólapra másolva!

A Consumer Reports tanulmánya szerint a laborvizsgálatnak alávetett 10 szintetikus hajtermék mindegyikében találtak rákot okozó összetevőket. A laboratóriumi teszten egy hazánkban is forgalmazott termék is megbukott. Ráadásul a Kanekalon tincseket a legtöbb magyar hajas webáruház árulja. 

Az ügy kapcsán kérdéseinkkel megkerestük a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központot (NNGYK), akik arról tájékoztattak bennünket, hogy 

míg a kozmetikumoknak szigorú szabályozásoknak kell megfelelnie mielőtt azt forgalomba hoznák, addig a szintetikus póthajak esetében elegendő az általános fogyasztóvédelmi előírásoknak megfelelni.

Ez utóbbiak teljesülésének ellenőrzésére a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóságnak van hatásköre, ők későbbre ígértek tájékoztatást az ügyben. 

Póthaj, hajhosszabítás
Póthajak/ képünk illusztráció

Szigorúbb előírások vonatkoznak a kozmetikumokra

A kozmetikai termékek biztonságára vonatkozó szabályozást az Európai Unióban az 1223/2009/EK rendelet tartalmazza, melyet a Magyarországon történő kozmetikum gyártás tekintetében a kozmetikai termékekről szóló 246/2013. (VII. 2.) Korm. rendelet egészít ki. A rendelet korlátozza és tiltja bizonyos anyagok használatát a kozmetikai termékekben, így az ólom, a benzol és a metilén-klorid alkalmazása szigorúan tilos, kivéve, ha azok szennyeződésként kis mennyiségben, a gyártás vagy tárolás során technikailag elkerülhetetlenek. 

Ha egy kozmetikai termékben tiltott anyagok nyomai vannak jelen, akkor azt a kozmetikai termék biztonsági jelentésében szükséges szerepeltetni, és bizonyítani kell, hogy ezek a szennyeződések technikailag elkerülhetetlenek 

- válaszolta a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ.

Bár a szintetikus póthajak közvetlenül nem érintkeznek a bőrrel, a hosszú idejű kitettség következtében azonban nem lehet kizárni, hogy azok ne okoznának egészségkárosodást. 

A Natúr X minősítéssel rendelkező Piperita natúrkozmetikum cég egyik társtulajdonosa, Nagy Veronika úgy nyilatkozott:

A kozmetikumokban található veszélyes anyagok, úgy, mint SLS, parabének, kőolaj származékok allergiát, irritációt (ekcéma, rosacea), de egyészségügyi károsodásokat is okozhatnak. Ezek az anyagok a véráramba kerülve felboríthatják a hormonháztartásunkat, illetve idegrendszeri problémákhoz is vezethetnek. Sajnos ezek a vegyületek a mindennap használatos termékeinkben, a tusfürdőnkben, illetve a testápolónkban, az arckrémekben is gyakran benne vannak.

Elmondta, azt is, hogy bár a natúrkozmetikumok használatával rengeteg egészségügyi károsodás kizárható, ugyanakkor itt is érdemes résen lenni, mert sok natúrkozmetikum kihasználja a vásárlók jóhiszeműségét. Ezért az átverések elkerülése érdekében érdemes csak a minősítő szervezetek (pl. Ecocert, NaturX) által jóváhagyott márkákat megvásárolni. 

Tekintve viszont, hogy a póthajak nem számítanak kozmetikumnak, így ezeket a minősítéseket ebben a szektorban nem használják.

Sok a hamisítvány

Probléma lehet sokszor az is, hogy a hajhosszabbításra vágyó vendégeknek kevert vagy szintetikus hajat értékesítenek a valódi haj helyett. Ezért megkérdeztük egy népszerű hajhosszabbító szalon tulajdonosát, aki elmondta, hogy mire figyeljünk a póthaj választása során, hogy elkerüljük a megtévesztést:

A valódi hajak többnyire copfban vannak, és legtöbb esetben festetlen állapotban beszerezhetőek, úgy ahogyan le lettek vágva egy ember fejéről. Gyanús lehet az, ha színes szálak (piros, zöld, sárga) találhatók a copfban, vagy ha túl selymes, csúszós állagú a haj és a tapintása, fénye a műanyag baba hajára emlékeztet. Sokan gyújtogatással is próbálkoznak, mert más az illata egy égő hajszálnak és más a műanyagnak, ami azonban nem minden esetben jó módszer a kevert szálas hajak esetén. Forró víz alá téve a kevert szálas hajakban levő szintetikus szálak, különösen a szőkék esetén azonnal összeugranak, vasalásra pedig megolvadnak. Bár egyes szintetikus hajak akár, már 180 fokig is vasalhatóak"

- mondta el Shine Anita, a debreceni Shine Hajkereskedés és szalon tulajdonosa.

Póthaj, hajhosszabítás
Póthaj /képünk illusztráció

Gyanús lehet az ár is, ugyanis egy igazán jó festetlen magyar haj, általában minimum 100 ezer forinttól kezdődik, a gyengébb minőségű import hajak ára viszont bőven ez alatt található. Bár akad, aki a gyengébb minőséget is európai árban adja. A legjobb, ha a kereskedő konkrét vágási fotókkal tudja igazolni, hogy valóban emberi haj az, amit szeretne értékesíteni. De tény, hogy nagyon nehéz dolga van egy laikusnak, sőt sokszor még egy szakembernek is mert sok a jó minőségű hamisítvány- tette hozzá a szakember.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!