Nagy a baj: 50 év után tért vissza egy súlyosan fertőző betegség Magyarországra

Vágólapra másolva!
Ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírust azonosított a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen. Az országos főállatorvos azonnali hatósági intézkedéseket rendelt el a súlyos gazdasági kárral járó betegség elterjedésének megakadályozása érdekében. A rendkívül ragályos betegség több, mint 50 év után jelent meg újra Magyarországon.
Vágólapra másolva!

Egy 1400 szarvasmarhát tartó telepen jelentkeztek március elején a ragadós száj- és körömfájás betegség klasszikus tünetei. A kórokozó jelenlétét a Nébih laboratóriuma is megerősítette, ezért dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos haladéktalanul elrendelte a gazdaság lezárását, valamint a járványügyi nyomozás megindítását. 

A betegség továbbterjedésének megakadályozása érdekében rendkívül szigorú hatósági intézkedések lépnek életbe, melyek magukba foglalják a fogékony élőállat fajok és termékeik szállításának tilalmát is.

A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat (például: szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly, vadon élő kérődzők) érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik

  • a láz, 
  • az étvágytalanság, 
  • a nyálzás, és
  • a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken. 

A ragadós száj- és körömfájás 

emberekre nagyon ritkán terjed át, az állatállományokban azonban rendkívül nagy ragályozó képessége és gyors terjedése miatt megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár. 

A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így, ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást fel kell számolni.

szarvasmarha, illusztráció
Képünk illusztráció
Fotó: Shutterstock/Copyright (c) 2016 Kraipet Sritong/Shutterstock

Az állomány felszámolása, a fertőzés forrásának felderítése folyamatban van. 

A legfontosabb, hogy minden, a betegségre fogékony faj tartója fokozottan ügyeljen a járványvédelmi előírások és az elrendelt szigorú hatósági intézkedések betartására, állataik megbetegedését azonnal jelentsék állatorvosuknak!

– nyomatékosítja közleményében a hatóság.

Egy kisbajcsi telepen jelent meg a betegség

A hír megjelentetésének idején tartott sajtótájékoztatót Pásztor Szabolcs országos főállatorvos, aki megerősítette, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma azonosította Győr-Moson-Sopron vármegyében egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen a betegség jelenlétét. A telepen mintegy 1400 szarvasmarha található, március 3-án jelentkeztek a ragadós száj- és körömfájás betegség tünetei. 

A beteg állatokon magas lázat, levertséget tapasztaltak, a szájban és lábvégeken jellegzetes hólyagos elváltozások voltak.

A helyi állategészségügyi hatóság a telepet azonnali intézkedésként zárlat alá helyezte, a létesítmény körül pedig elrendelte a korlátozó intézkedéseket 

– hangsúlyozta az országos főállatorvos.

Pásztor Szabolcs elmondta, ez a betegség utoljára 1973-ban fordult elő Magyarországon. A hatóságot a telepet ellátó állatorvos március 5-én értesítette, aznap helyszíni vizsgálattal összekötött mintavétel történt. A jellemző klinikai tünetek miatt a gyanú alapján elrendelték a korlátozó intézkedéseket, zárlat alá került a létesítmény. A kórokozó jelenlétét a Nébih laboratóriuma március 6-án erősítette meg.

Pásztor Szabolcs elmondta, hogy a betegség rendkívül ragályos, a szarvasmarhák mellett minden párosujjú patás állat fogékony, így a sertések, juhok, kecskék, bivalyok és egyéb állatok. 

Emberre nem veszélyes, ugyanakkor az állatállományokban rendkívül súlyos gazdasági károkkal jár. 

A fertőző állatokat nem lehet kezelni, ha egy gazdaságban egy állat is megbetegszik, akkor a összes párosujjú patás állatot fel kell számolni. 

A vírus bejutásának körülményeit járványügyi nyomozásban vizsgálják, nézik azt is, hogy a telepekről milyen kiszállítások történtek a lappangási időszakon belül. Ezzel felmérik a vírus terjedésének esélyét, a járványügyi intézkedéseket a kockázat alapján határozzák meg és rendelik el – mondta a főállatorvos. 

Budapest, 2025. március 7.
Pásztor Szabolcs országos főállatorvos sajtótájékoztatót tart a Magyarországon is megjelent ragadós száj- és körömfájás betegségről az Agrárminisztériumban 2025. március 7-én. A vírust a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma azonosította Győr-Moson-Sopron vármegyében egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen.
MTI/Bruzák Noémi
Pásztor Szabolcs országos főállatorvos sajtótájékoztatót tart a Magyarországon is megjelent ragadós száj- és körömfájás betegségről az Agrárminisztériumban 2025. március 7-én. 
Fotó: MTI / Bruzák Noémi / MTVA - Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelõ Alap

Ezeket a korlátozásokat jelentette be a hatóság

A főállatorvos közlése szerint rendkívüli a járványügyi helyzet, ezért a korlátozások is rendkívül szigorúak. Jelenleg országos, illetve a Dunántúl teljes területét érintő korlátozások indokoltak. 

  • A dunántúli régióban a fogékony állatok teljes forgalmi korlátozása lép életbe legalább 72 órára. 
  • Ezt követően pedig legalább március 17-éig csak az azonnali vágásra mehetnek az állatok. 
  • A fogékony állatok külföldre szállítását felfüggesztették. 
  • Az érintett kisbajcsi telep körül 10 kilométer sugarú körben a hatóság számba veszi a fogékony állatfajokat tartó valamennyi gazdaságot, az állatokból mintát vesznek a vírus kimutatására. 
  • Ezen a kisbajcsi telep körüli területen tilos a vadászat. 
  • Győr vármegye egész területén a fogékony vadfajokból víruskimutatásra vérmintát kell venni, és a Nébih laboratóriumába be kell küldeni. 

A vérvizsgálatokat állami költségre végzik – sorolta a főállatorvos. 

Felhívta a figyelmet arra, hogy 

tilos Győr vármegyében minden, fogékony állatfajt bemutató rendezvény megtartása március 17-éig, és további rendelkezésig nem látogathatók ilyen állatfajt tartó turisztikai helyek.

Hozzáfűzte, minden olyan terméket, amely a betegség terjedésében szerepet játszhat, a kitöréshez bármilyen módon köthető, zár alá helyezik, megsemmisítik. 

Pásztor Szabolcs hangsúlyozta, az érintett állatállomány felszámolása haladéktalanul megkezdődik, a tetemek megfelelő kezelésére, a folyamatos fertőtlenítésre kiemelt figyelmet fordít a hatóság. 

Az Agrárminisztérium, a Nébih és a teljes állatügyi hatóság mindent megtesz a járvány elfojtása, az érintett termelők segítése, kártalanítása érdekében. Az intézkedéseket a járványhelyzet alakulása alapján folyamatosan felülvizsgálják. 

Fontos, hogy a betegségre fogékony faj tartója ügyeljen a járványvédelmi előírások betartására, az elrendelt szigorú hatósági intézkedéseket is beleértve, és azonnal jelentsék az állat megbetegedését az állatorvosuknak

– tájékoztatott Pásztor Szabolcs.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!