Magyarországon a legolcsóbb, Németországban a legdrágább az áram

Vágólapra másolva!
A németországi villamosenergia-árak az európai átlag felett vannak 70 százalékkal, miközben Magyarországon az egész kontinensen a legolcsóbb 1 megawattóra teljesítmény – derül ki egy elemzésből.
Vágólapra másolva!

Németországban a legmagasabb az elektromos áram ára, ott 416,20 eurót kell fizetni 1 megawattóra fogyasztási teljesítményért, miközben Magyarországon a legalacsonyabb az ára, 110,90 euró 

– derül ki a Finansvalp svéd ár-összehasonlító és banki szolgáltatásokat elemző vállalat értékeléséből, melyet a cég a 2023 második féléves Eurostat-adatsorok alapján készített.

energia, távvezeték, illusztráció
Képünk illusztráció
Fotó: Unsplash

Az IntelliNews által bemutatott elemzés szerint Németország után Belgiumban kerül a legtöbbe a villamos energiából nyert teljesítmény, megawattóránként 377,20 euróba. A harmadik helyen Írország áll, 374,60 euróval.

A németországi ár kiugró, közel 70 százalékos mértékben haladja meg az európai, 245,78 euró / megawattóra átlagot. A rekorder német ár jóval magasabb a lista nyolcadik helyén álló eurózónás árnál (305,40 euró), és még magasabb az EU-s átlagárnál (285 euró).

Ezekkel az árakkal szemben a vizsgált időszakban a legalacsonyabb árakkal Magyarországon lehetett találkozni: az említett 110,90 euró / megawattóra 55 százalékkal volt mérsékeltebb az európai átlagnál.

A második legolcsóbb villamosenergia-ár Bulgáriában, míg a harmadik Norvégiában volt ebben az időszakban.

Ezen adatok kapcsán érdemes arra kitérni, hogy milyen oknak vagy okoknak köszönhető a jelentős eltérés a legmagasabb (Németország) és a legalacsonyabb (Magyarország) árak között. Olle Pettersson, a Finansvalp vezérigazgatója szerint Magyarországon és Bulgáriában historikusan tekintve is viszonylag olcsó az energia, de az alacsony árakban nagy szerepe van a kormányzat által kifejtett, az árakra gyakorolt kontrollnak. 

Ennek köszönhetően ugyanis megfizethető maradt a villamos energia költsége

– véli az elemző.

A másik szerinte az, hogy az olcsóbb energiát kínáló országok olyan hordozókból nyerik a villamos energiát, melyek olcsóbbak, mint a megújuló energiaforrások. Ezek között Pettersson a szenet és a nukleáris energiát említi. Ezek a források nagyobb ellátásbiztonsággal és olcsóbban adnak energiát más forrásokhoz képest. A megawattórát legdrágábban kínáló két országban, Németországban és Belgiumban erős függést látni a földgáz felhasználásától - jelzi az elemző.

Ennek kapcsán érdemes felidézni, hogy Magyarországon a Paksi Atomerőmű minden évben az ország teljes bruttó villamosenergia-felhasználásának tekintélyes arányát adja. Ez így volt 2024-ben is: a teljes felhasználás 35,6 százalékát a Paksi Atomerőmű biztosította. Ugyanakkor a hazai szélerőműveknek összesítve ismételten több mint 23 olyan napja volt, amikor nemhogy nem termeltek, hanem fogyasztóként viselkedtek a rendszerben. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!