Nem csak a háta bánja – így tesz tönkre a napi 8 óra irodai munka

Vágólapra másolva!
Amikor a munkavédelemről beszélünk, sokan még mindig a sisakban dolgozó bányászokat vagy a védőruhás vegyészeket képzelik maguk elé. Pedig van egy olyan munkahelytípus, amely alattomosan, csendben, de legalább olyan súlyos következményekkel veszélyezteti a dolgozók egészségét: az iroda.
Vágólapra másolva!

A naponta 8–10 órát számítógép előtt ülve dolgozók – legyen szó informatikusokról, könyvelőkről, újságírókról vagy ügyintézőkről – olyan egészségügyi problémákkal nézhetnek szembe, amelyek nemcsak életminőségüket, hanem hosszú távon munkaképességüket is súlyosan veszélyeztethetik.

Fotó: Unsplash

Dr. Erős András, az Országos Foglalkozás-Egészségügyi Szolgálat orvosigazgatója szerint „a rosszul megválasztott ülőalkalmatosságon történő ülés egy idő után nagyon súlyos gerincproblémákat is előidézhet.”

Nem csak hátfájás: akár tartós deformitások is kialakulhatnak

A nem megfelelő szék vagy asztalmagasság miatt kialakuló rossz testtartás idővel deformitásokat is okozhat. 

Eleinte csak azt veszik észre, hogy furcsán tartják a hátukat, később azonban a mozgásukat is befolyásolhatják ezek a változások

– figyelmeztet a szakember.

A legtöbb esetben ezek a panaszok évek alatt alakulnak ki, ezért sokan nem is veszik komolyan őket. 

Fotó: Unsplash

A probléma az, hogy minél tovább várunk, annál szűkösebbek lesznek a megoldási lehetőségek, és annál kevésbé lesz esély a teljes gyógyulásra.

Számítógép előtt – a szem romlása csak idő kérdése

A képernyő előtt töltött órák nemcsak a gerincünket, hanem a szemünket is komolyan megterhelik. Ma már szinte nincs olyan irodai munkahely, ahol ne használnának számítógépet. Egy informatikus például így nyilatkozott: „a nap 24 órájából 13-at tölt monitor előtt”.

Ha nincs megfelelően beállítva a képernyő – sem a szemtávolság, sem a magasság –, az hosszú távon komoly látásromláshoz vezethet. „A szemüveg ilyenkor nem luxus, hanem kényszer. Ha nem hordják, a látás csak tovább romlik.”

Kéztőalagút-szindróma – amikor már az egeret sem bírjuk megmozdítani

Fotó: Unsplash

A csuklónkat sem kíméli a modern irodai munka. „Különösen az egérhasználat miatt alakul ki gyakran a kéztőalagút-szindróma, krónikus ínhüvelygyulladással” – figyelmeztet a szakorvos.

Ez a betegség nemcsak fájdalmas, de sok esetben műtéti beavatkozást is igényelhet, ha nem kezelik időben. Az egyik legjobb megelőző eszköz a csuklótámasz, de ezt még mindig nagyon kevesen használják.

Ülni veszélyes? A visszér és az aranyér is lesben áll

A hosszú ideig tartó mozdulatlanság az alsó végtagokban pangást okozhat, ami visszérbetegségek kialakulásához vezet. 

Ez különösen a nőknél gyakori, de mindenki érintett lehet. Emellett az aranyér is egy gyakori probléma az irodai dolgozók körében.

visszeres női láb, visszeresnőiláb, illusztráció
Képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock

A prevenció itt is kulcsfontosságú. A jogszabályok szerint 50 percenként 10 perc szünetet kellene tartani. 

Ezt sajnos kevesen tartják be. Pedig egy kis mozgás, szemtornával kiegészítve, már sokat segíthet.

A szakember szerint az éves foglalkozás-egészségügyi szűrések és a háziorvosi konzultációk életmentőek lehetnek: „Ha valaki azt mondja, hogy fáj a csuklóm, és elmegy a háziorvosához, már jó úton jár. Az orvos továbbküldheti a szakellátásba, ahol időben el lehet kezdeni a kezelést.”

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!