A hálapénz tilos – mutatjuk, mit adhat az orvosnak

Vágólapra másolva!
A beteg alanyi jogon kapja az ellátást, nem a vastag borítékért. A hálapénz kivezetése a magyar egészségügyből történelmi lépés volt. Mindenkinek van olyan emléke, amikor maga is vitte a százezreket a szülésznek, vagy a térdsebésznek, aki elegáns mozdulattal a köpenye zsebébe tette, a többi mellé. Ennek a rosszízű időszaknak vége, de a betegeknek nem könnyű leszokni arról, hogy valamit adni illik. De mit?
Vágólapra másolva!

A gyógyult beteg mindig hálás az orvosának, évtizedekig úgy szocializálódott a magyar társadalom, hogy súlyos összegeteket fizetett az állami ellátórendszerben a sztársebésznek, hogy előnyöket szerezzen, vagy a neves kardiológusnak, akinek mindenki tudta az „árlistáját”. Ennek vetett véget a hálapénz eltörlése 2021 január elsejével. 

hálapénz, orvos, pénz
A hálapénz eltörlése tiszta viszonyokat teremtett az állami ellátásban. /Fotó: Shutterstock

A kormány a Magyar Orvosi Kamara teljes egyetértésével léptette életbe a hálapénz eltörlésére vonatkozó törvénymódosítást. Ettől a dátumtól kezdve pénzt adni és kapni is bűncselekmény. Legutóbb áprilisban jelentette a BRFK Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztálya, hogy vesztegetés elfogadása bűntett gyanúja miatt eljárást folytat egy nőgyógyász ellen. A nyomozás adatai szerint egy főorvos 13 szülést, valamint 7 nőgyógyászati műtétet úgy vezetett le, illetve végzett el, hogy azokért a páciensektől összesen közel ötmillió forint hálapénzt fogadott el.

A hálapénz tilos, de akkor mit lehet adni?

A jogszabály úgy rendelkezik, hogy maximum a mindenkori minimálbér 5 százalékának megfelelő értékű ajándékot lehet adni az egészségügyi személyzetnek. Ennek értelmében jelenleg a plafon 13 000 forint, ennél drágább ajándékot adni bűncselekmény. Az egészségügyi dolgozókat megbízhatósági vizsgálatnak is alávethetik, hogy meggyőződjenek róla, valóban betartják-e a törvényt. Ebbe a keretbe beleférhet:

  • egy jobb bor, 
  • egy kisebb ajándékkosár, 
  • virág és bonbon.

A bérek emelkedtek, az állami és a magánegészségügy szétvált 

Az ágazatban soha korábban nem látott bérrendezés történt a Magyar Orvosi Kamara által javasolt bértábla alapján, illetve szabályozták, azaz különválasztották az állami és magánellátást. A reform következtében az orvosok közalkalmazotti státusza megszűnt, bevezették az új szolgálati jogviszonyt. A hálapénz kivezetésével egy időben átlagosan két és félszeresére emelkedett az orvosok bére 2023-ra. Az orvosok átlagos bére 2 197 000 forint, a szakápolóké pedig 595 000 forintra nőtt 2023-ban. Egy húsz éve praktizáló orvos átlagbére meghaladja 1,5 millió forintot, az orvostársadalom egészét tekintve pedig az átlagbér már 2 millió forint felett van. Az egészségügyi szakdolgozók és az egészségügyben dolgozók pedig két lépcsőben – 2023. július 1-jétől és 2024. március 1-jétől – kaptak béremelést. Az egészségügyi kiadások jelentős részét az elmúlt években több lépcsőben megvalósított béremelés finanszírozása teszi ki a 2025-ös évben is.

Kezdő rezidens orvos bruttó bérének emelkedése:

  •  2021-ben 250 ezer Ft
  •  2022-ben 481 ezer Ft
  • 2023-ban 687 ezer Ft.

Tapasztalt, 26 éves jogviszonnyal rendelkező orvos bruttó bérének emelkedése: 

  • 2021-ben 529 ezer Ft
  • 2022-ben 1 millió 256 ezer Ft
  • 2023-ban 1 millió 794 ezer Ft.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!