A magyar mezőgazdaság kihívásai: aszály, fagykár és szabadkereskedelmi megállapodások

Vágólapra másolva!
Az agrárkamara szerint a klímához való alkalmazkodás és a szabadkereskedelmi megállapodások hatásai nagy kihívásokat jelentenek az európai, így a hazai agrárium számára is. A magyar mezőgazdaság jövőjét jelentősen befolyásolhatja emellett Ukrajna EU-csatlakozása.
Vágólapra másolva!

Nem indult jól az idei év a klimatikus viszonyok szempontjából, mert bár az utóbbi napok borongós és esős időjárása, az autópályákon elsuhanó autókban jó állapotúnak tűnő vetések nem ezt sugallják, a magyar mezőgazdaság egy nagyon komoly csapadékhiánnyal küzd – idézi Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamra (NAK) elnökének egy sajtóbeszélgetésen elhangzott gondolatait a Világgazdaság. Az előrejelzések alapján pedig jelentős mértékű aszály is fenyeget az idén – tette hozzá. A helyzet kritikusságát azzal érzékeltette, hogy a Tisza elvesztette vízhozamának 30 százalékát, a talajok felső egy méteréből pedig 70-80 milliméternyi nedvesség hiányzik.

Magyar mezőgazdaság
Nagy kihívást jelent a klímához való alkalmazkodás a magyar mezőgazdaság számára
Fotó: Lévai Zsolt / Nemzeti Agrárgazdasági Kamara 

Időjárási anomáliák sújtották a gyümölcstermesztőket is a hatalmas fagykárokkal, amelyek most még a korszerű ültetvényeken is kivédhetetlenek voltak.

Az egyik legnagyobb kihívás a klímához való alkalmazkodás

– nyomatékosította.

A magyar mezőgazdaság és Ukrajna

Pozitívum viszont, hogy olyan aktív pályázati időszakban van az agrárium, amelyre előtte korábban nem volt példa. A környezettudatos agrárgazdálkodás fejlődését pedig azzal érzékeltette, hogy

  • 2015-ben 660 ezer,
  • 2021-ben 1,26 millió
  • 2025-ben pedig 2 millió hektáron

folyt az agrár-környezetgazdálkodás követelményeinek megfelelő gazdálkodás, arányait nézve pedig ez Európában is kiemelkedő.

Most zajlik a következő uniós költségvetési időszak pénzügyi keretrendszerének meghatározása, és közben Ukrajna felvételei az EU-ba már olyan szinten felgyorsult, hogy az Európai Bizottságban 2030-ra már teljes jogú tagként akarják látni 

– mondta Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége elnöke. Egy olyan országról beszélünk, ahol háború van, nem ismertek a határai és a lakosságszáma, valamint félmillió hektár fölött van az elaknásított mezőgazdasági területeinek nagysága, amelynek mentesítése 36 milliárd dollárba kerül – mondta.

Ide kattintva további érdekességeket olvashat a témában.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!