Titokzatos, lakatlan olajszigetek miatti acsarkodás ért véget

Vágólapra másolva!
Egyenlítői-Guineához került vissza az a három, tengeri olajban gazdag sziget, mely mostanáig Gabonhoz tartozott. Az ENSZ égisze alatt működő Nemzetközi Bíróság döntését a három olajsziget régóta vitatott hovatartozásában a jelek szerint mindkét ország tudomásul vette. Mind Gabon, mind Egyenlítői-Guinea gazdasága számára fontos a kőolaj.
Vágólapra másolva!

A két közép-afrikai elhelyezkedésű ország még 2021-ben kezdett jogi csatározásba a hágai székhelyű Nemzetközi Bíróságon, azzal a céllal, hogy tisztázzák a régóta vitatott hovatartozású három olajsziget hovatartozását, melyek partjaiktól nem messze feküdnek. A három sziget hivatalosan lakatlan, de Gabon korábban katonai egységeket állomásoztatott azokon.

olajsziget
Rendezték a három olajsziget sorsát Gabon fővárosban, Liberville-ben, a tengerparton készült felvétel (illusztráció)
Fotó: Unsplash

Olajszigetek miatti vita 100 év után

A három sziget Conga, Mbanié, és Cocoteros körüli vita eredete több mint száz évre, a Spanyolország és Franciaország között 1900-ban megkötött béke idejére vezethető vissza, melynek során a szigetek közös felügyeltét afféle „gyarmati holdingtársaságba” szervezték. A szigetek jogállásáról az 1970-es években lángoltak fel a viták. Egyenlítői-Guinea 1972-ig felügyeletet gyakorolt a terület felett, ám Gabon katonai akcióval megszállta a legnagyobb szigetet, Mbaine-t. Amikor pedig felfedezték, hogy a szigetek környéki tengerterület kőolajban gazdag, a viták még élesebbé váltak.

1974-ben egy egyezmény nyomán nyomán Gabonhoz csatolták a három szigetet.

A BBC grafikája mutatja azok elhelyezkedését:

A szigetek miatti feszültség csak a 2000-es évek elején enyhült, amikor bizonyosságot nyert, hogy a hatalmas Guineai-öböl egésze olajban gazdag, ami lehetőségeket jelent a több országnak a régióban. Gabon és Egyenlítői-Guinea még 2016-ban állapodott meg arról, hogy vitájuk rendezését a Nemzetközi Bíróságra bízzák.

A bíróság mostani döntése nyomán Gabonnak ki kell vonnia csapatait a szigetekről.

Amennyiben a terület átadása megtörténik, úgy a három sziget körüli olajkészletek kiaknázása új gazdasági lehetőséget jelentene Egyenlítői-Guineának, pontosabban az abba bevonható külföldi, elsősorban amerikai olajcégeknek. Főként most is ilyenek működtetik az ország olajiparát.

Olajtól függő országok

Mind Gabon, mind Egyenlítői-Guinea gazdasága erősen függ az olajtól. Olajkincse és az abból fakadó bevételei révén egyébként Egyenlítői-Guinea statisztikai alapon Afrika egyik leggazdagabb országa, de a lakosság jelentős része szegénységben él, mert az abból származó bevételekből csak egy rész jut vissza a társadalom széles rétegeihez.

A kőolajipar aktuális fejleményei alapján ugyanakkor nem várható, hogy ezek az országok a közeljövőben újabb feltárásokba kezdjenek, sőt, az elmúlt években inkább a kitermelés visszafogását lehett náluk megfigyelni az olajárak visszafogottsága miatt.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!