Itt a rettegve várt javaslat: ennyit kellene fizetni a Temu és a Shein csomagjai után

Vágólapra másolva!
Csomagátalánydíj bevezetését javasolja az EU azokra a kis értékű csomagokra, melyeket az uniós vásárlók közvetlenül otthonaikba kapnak. A javaslat elsősorban a Kínából szállított, évente több milliárd küldeményt érintené, ezen a körön belül pedig a két legnagyobb online piactérről, a Temuról és a Sheinről érkező küldeményeket. Elfogadása esetén a javaslatban foglaltakat egységesen alkalmaznák az EU-s országok.
Vágólapra másolva!

Elkészült az EU javaslata a kis értékű csomagok vámtételeire vonatkozóan, amellyel a közösségen kívüli országokból közvetlenül a megrendelő címére érkező küldeményeket sújtanák. Ez praktikusan leginkább a Temu és a Shein oldalairól történő termékrendeléseket érintené. Az EU már korábban jelezte, hogy lépni fognak a közösség országait elárasztó, távol-keleti csomagok miatt.

Temu, Shein, illusztráció
2 eurós díjat vetne ki az EU a kis értékű csomagokra, a Temu és a Shein vastagon érintett (illusztráció)
Fotó: Pexels

2 eurót fizetne a Temu és a Shein csomagoként

Az EU 2 eurós átalánydíjat (kb. 800 Ft) javasol azokra a küldeményekre, melyek közvetlenül a megrendelő címére érkeznek a közösségen kívül országokból, főként Kínából, elsősorban a piacot uraló két nagyon online piactérről, a Temuról és a Sheinről.

Az EU adatai szerint tavaly nagyjából 4,6 milliárd darab, kis értékű küldemény jutott el a közösség országaiba, ezek 90 százaléka Kínából érkezett. 

Ez a mennyiség egyrészt rendkívül komoly feladatot ad a postaszolgáltatóknak, csomagkezelő cégeknek, másrészt kihívás elé állítja a kontinens számos kiskereskedelmi szereplőjét. Harmadrészt a termékek minősége miatt sem mindegy, honnan és mekkora mennyiséget engednek be egyes árucikkekből az EU-s tagállamok határaikon belülre részleteket az Origón ebben a cikkben olvashat.

„Az online piactereknek, köztük a kínai óriásoknak, a Temunak és a Sheinnek is fizetniük kellene a díjat” – idézte a BBC Maroš Sefčovic, az EU kereskedelmi biztosának szavait a javaslat kapcsán. Az elhangzottakból arra lehet következtetni, hogy ezt a 2 eurós plusz díjat a kereskedőknek, azaz az eladói oldalnak kellene megfizetni, és – legalábbis formai értelemben – nem a vevőknek. Ez persze még önmagában nem zárja ki, hogy a kínai online piacterek és azok kereskedői fogyasztói áraik megemelésével válaszoljanak a díj bevezetésére.

A javaslat értelmében tebát a továbbiakban a 150 eurónál kisebb értékű csomagok nem lennének vámmentesek a jövőben.

Sefcovic szerint a most az EU-ba érkező árumennyiség:

  • hatalmas munkaterhelést jelentett az EU vámtisztviselői számára, és
  • kihívást jelent az is, hogy a közösségbe érkező áruk biztonságát és az EU-s szabványoknak való megfelelést ellenőrizzék. 

A javaslat az e feladatok kapcsán felmerült költségekez kompenzálná, illetve az így befolyó összeg egy része akár az EU költségvetését is gyarapíthatja.

A közvetlenül a vásárlóknak küldött csomagokra kivetett 2 eurós díj mellett a raktárba érkezett csomagok esetén 0,5 eurós költséggel kellene a kereskedőknek számolniuk.

Óriási vásárlóközönsége van a Temunak, még nagyobb a Sheinnek

A Shein és a Temu korábbi közléseik szerint mindenben együttműködik az európai szabályozó hatóságokkal, valamint azokkal a szervekkel, melyek a termékbiztonságért és a szabványok betartásáért felelnek. A Temu közlése alapján az EU területén mintegy 92 millió regisztrált felhasználója van, míg a Shein 130 millió vásárlót tart nyilván.

Az EU-s javaslat nem sokkal azt követően érkezett, hogy az Egyesült Államok a korábban a kis értékű csomagokra meghatározott (ott ennek értékhatára 800 dollár) 120 százalékos vámtarifa mértékét 54 százalékra csökkentette. Ugyanakkor az amerikai döntés nyomán megmaradt a csomagonkénti fix, 100 dolláros díjszabás is. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!