A különböző energiaforrásokon belül a nukleáris energia mellett az szól, hogy az atomerőművek folyamatosan nagy mennyiségben és karbonmentesen termelnek. Kedvező, hogy földrészünkön oldódik a technológiával szembeni bizalmatlanság, amely a korábbi nukleáris balesetek miatt mélyült el. Bizonyos aggodalom azonban továbbra is él, elsősorban a radioaktív hulladékok tárolásával, végső elhelyezésével kapcsolatban. Összességében mégis kedvező az atomenergia jövő Európában – írja cikkében a Világgazdaság.
Mindez egyelőre kevés a nukleáris reneszánszhoz, mert még kevés a gyakorlati lépés. Bár tavaly világszerte a 2024-esnél 50 százalékkal több – összesen kilenc – atomreaktor építése indult, de egyik sem Európában.
A projektek kizárólag kínai és orosz terveken alapultak – mutatta ki a Nemzetközi Energia-ügynökség.
E kilenc reaktor együttes kapacitása 11 gigawatt. Ebből Kína hat saját tervezésű atomreaktor építését kezdte meg, Pakisztán egy szintén kínai III+ generációsét, Egyiptom és Oroszország pedig egy-egy orosz tervezésűt.
2025 februárjában a világ 15 országában összesen 62 atomreaktor épült, amelyek összkapacitása közel 7 gigawatt volt. Kína a világ összes építés alatt álló nukleáris kapacitásának közel felét tette ki. Egyiptomban, Indiában és Törökországban egyaránt körülbelül 5 gigawatt épül. A fejlett gazdaságokban összesen 9,5 gigawatt reaktor építése zajlik, beleértve két reaktort Japánban, kettőt Koreában, kettőt az Egyesült Királyságban és egyet Szlovákiában. Tehát a felsorolásában Európát egyelőre csak az utóbbi két ország képviseli. Ám
a fordulat nagyon közel van, hiszen a nukleáris fejlesztések világszerte folytatódnak.
A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) 2024 végén publikálta a globális energetikai iparra vonatkozó előrejelzéseit a World Energy Outlook 2024 című kiadványban. Ez a 2050-ig tartó időszakra részletes, mindenre kiterjedő elemzést ad a globális energetika jövőbeli kihívásairól és trendjeiről is. A Nemzetközi Energia Ügynökség kiadványában leszögezi, hogy „Az elmúlt években nőtt az atomenergia politikai támogatottsága”.
2023 decemberében több mint 20 ország tett ígéretet arra, hogy 2050-ig megháromszorozza a globális nukleáris kapacitást. Számos európai országban tartozik a figyelemre méltó fejlemények közé a meglévő atomerőművi egységek további üzemidő-hosszabbítása. Svédországban és Lengyelországban is új atomerőművi egységeket kívánnak építeni, emellett nagyon sok ország mutat érdeklődést a kis moduláris reaktorok iránt.
További részletek a Világgazdaság oldalán olvashatóak.