Emberre is veszélyes, új halálos kór terjed a Balatonnál

Vágólapra másolva!
Egy aprócska, mindössze 2-4 milliméter hosszú galandféreg akár emberéletet követelő, súlyos megbetegedést is okozhat. A halálos kórt vörös rókák és aranysakálok terjeszthetik, ezért Siófok-Sóstó belterületi részén kilövik a ragadozókat az illetékes vadásztársaság szakemberei.
Vágólapra másolva!

Somogy vármegye egyes részei az ország legfertőzöttebb területei közé tartoznak. Hazánkban eddig 45 betegben diagnosztizálták alveolaris echnicoccosist, vagyis olyan humán galandférgességet, amelynek a terjesztése például a vörös róka fajhoz köthető. A halálos kór terjedése nyomán az elmúlt 5 évben 29 megbetegedést jelentettek, akik közül négyen elhunytak.

Golden jackal, aranysakál, Halálos kór
A Balatonnál felütötte a fejét egy halálos kór, amit az aranysakál is terjeszthet
Fotó: Shutterstock

Külső-Somogy Balatonhoz közeli területe, valamint a Drávasík olyan járványtani forrópont,  ahol a ragadozók echinococcus-fertőzöttsége kiemelkedik a Dél-Dunántúlra jellemző átlagból – írta tanulmányában a MATE Kaposvári Campus „Egy Egészség" Munkacsoportja.

Így terjedhet a halálos kór

–  Nincs helye se a rókának, se a sakálnak lakott területen. Az alveolaris echnicoccosis egy élet végéig tartó, gyógyíthatatlan betegség, amely előbb vagy utóbb halálhoz vezet. Nagyjából 25–30 éve jelent meg Magyarországon északról, a Duna-Ipoly felől – mondta a Sonline megkeresésére Sugár László István, a Kaposvári Egyetem Agrár- és Környezettudományi Karának  professor emeritusa. Mint mondta, 

a rókák és az aranysakálok egyformán veszélyesek, mivel mindketten fertőzött pocokféléket fogyasztanak, így hordozóivá válnak a kórokozónak. 

A betegség működéséről sok hasznos információt is megosztott Sugár professzor, amelyeket itt olvashat el.

Elvileg megvan az esélye, hogy valaki erdei gombaszedés közben, vagy akár a saját kertjében fertőződik meg – például mosatlan gombával, szamócával vagy más terménnyel. A peték a növény felületén megtapadva jutnak a szervezetbe, és ott májelválasztást okoznak, amit sokszor csak későn vesznek észre – mondta a professzor.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!