Vágólapra másolva!
Kedvező költségvetési adatokról, illetve az állam működését érintő aktuális fejleményekről készített összefoglalót a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Összegzésük szerint Magyarország idei költségvetése változatlanul stabil, az Európai Bizottság felfüggesztette a túlzottdeficit-eljárást, a soha nem látott mértékű adócsökkentéseket pedig a kormány biztosítani fogja a magyar családok részére.
Vágólapra másolva!

Magyarország 2025. évi költségvetése stabil és fenntartható pályán van. A kormány változatlanul elkötelezett a költségvetési szigor, a hiány- és az államadósság csökkentése mellett. A költségvetési hiányt a kormány a tavalyi 4,9 százalékról idén 4,1 százalékra dolgozza le. 2025-ben a költségvetés pénzforgalmi hiánya 4774 milliárd forintot tesz ki, az év első öt hónapjában a pénzforgalmi hiánycél 58,6 százaléka teljesült. A költségvetés stabilitását jelzi, hogy májusban 129,5 milliárd forintos többlettel zárt a központi költségvetés (erről az Origo cikkét ide kattintva olvashatja el), és a következő hónapokban is kedvező költségvetési adatok várhatók – írja a friss költségvetési adatokról az NGM.

grafikon, illusztráció, költségvetés
Stabil a költségvetés helyzete, Magyarország felé töretlen a nemzetközi bizalom (illusztráció)
Fotó: Pexels

Ezt érdemes tudni a költségvetési egyenlegről

Az NGM a költségvetési elsődleges egyenleg kapcsán jelzi, hogy az semleges, azaz ha nem lennének kamatkiadások, akkor hiány sem mutatkozna. 

Az elsődleges egyenleg kiegyensúlyozásával Magyarország az Európai Unió élmezőnyében van

– emelik ki. 

A stabil finanszírozási helyzet és a költségvetés stabilitása garancia arra, hogy a kormány végre tudja hajtani Európa legnagyobb adócsökkentési programját.

A nemzetközi bizalom Magyarország iránt töretlen. A Fitch Rating hitelminősítő nemrég bejelentett értékelésében Magyarországot továbbra is befektetésre ajánlja, erről az Origo cikkét itt találja

Az NGM jelzi, hogy az Államadósság Kezelő Központon (ÁKK) keresztül hazánk devizakötvényt fog kibocsátani. A nagyobb arányú deviza forrás bevonásra azért kerül sor a közeljövőben, mert ebben a kormányzati ciklusban már továbbira nem kerül sor.

Nemzetközi bizalom van Magyarország iránt

„A hazánk iránti nemzetközi bizalmat rendre visszaigazolják a kötvénykibocsátások, legutóbb a Magyar Fejlesztési Bank kiemelkedő nemzetközi érdeklődés mellett kedvező, 4,375 százalékos kamat mellett vont be 1 milliárd eurónyi forrást” – írják. 

Majd jelzik, hogy az ÁKK új önfinanszírozási program kidolgozásába kezd, ennek a tárca szerint az a célja, hogy az államadósság finanszírozási szerkezetében egyre nagyobb mértékben újra a forint, a belföldi és hosszú futamidejű finanszírozás kerüljön előtérbe. Az NGM jelzése szerint ezen célok elérésére törekszik.

Hamarosan jön a szavazás a jövő évi költségvetésről

Az ország jövő évi, 2026-os költségvetést a kormány már beterjesztette, a költségvetési hiányt 3,7 százalékon rögzítette, azaz a hiány és ezzel párhuzamosan az államadósság csökkentése jövőre is folytatódik. A Költségvetési Tanács a költségvetés tervezetét megtárgyalta és támogatta.

A költségvetésről az Országgyűlés végül június 17-én szavaz majd.

Az NGM arra is felhívja a figyelmet, hogy 

az Európai Bizottság is elismerte a költségvetés stabilitását, amelynek hatására felfüggesztette a túlzottdeficit-eljárást, hazánk a mentesítési záradéknak megfelel.

A kormány továbbra is elkötelezett, hogy a hiány és az államadósság mértéke a választási években is csökkenjen. Magyarország forrásait a kormány 

  • nem Ukrajnára, hanem 
  • a magyar családokra fordítja és végrehajtja Európa legnagyobb adócsökkentési programját, amelynek forrásait a költségvetés biztosítja. 

A kormány végrehajtja a családi adókedvezmény megduplázásának első lépcsőjét, októbertől a háromgyermekes édesanyák SZJA-mentessé tételét, a nyugdíjak inflációs kompenzációját és biztosítani fogja a nyugdíjasok 30 ezer forint értékű élelmiszerutalványát is – zárul a közlemény.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!