Betétdíj: újabb csomagolásnál tesztelik a visszaváltást

Vágólapra másolva!
Újabb termékeknél tesztelik Spanyolországban a betétdíjas rendszer bevezetését: a húsok csomagolásánál. A vásárlók betétdíjat fizetnek a tálcákért, és többet kapnak vissza, ha visszaváltják azokat.
Vágólapra másolva!

A kötelező visszaváltási rendszer egy újabb elemmel bővülhet. Legalábbis Spanyolországban, ahol új visszaváltási modellt tesztelnek, a betétdíjas hústálcákat: a tálcákat központilag tisztítják, majd újra felhasználják – írta meg a Világgazdaság

kötelező visszaváltási rendszer
Akár újabb csomagolásokkal bővülhet a kötelező visszaváltási rendszer
Fotó: MARK_KISS / MOHU Zrt.

A katalán hulladékügynökség támogatásával megvalósuló projekt célja az egyszer használatos csomagolások csökkentése és a fenntartható, felelős fogyasztás előmozdítása. 

A vásárlók tálcánként 0,45 eurós (180 forintos) betétdíjat fizetnek, és 0,50 eurót (200 forintot) kapnak vissza

– hívta fel a figyelmet a katalán hulladékügynökség.

A projekt egy kísérleti fázissal indult, amelyet 57 üzletben hajtottak végre Tarragona és Guissona környékén, és a tervek szerint fokozatosan kiterjesztik a teljes bonArea üzlethálózatra.  

Az első, visszaváltható csomagolású termék a csirkemell, de idővel több más húsféle is bekerül majd a rendszerbe. 

Rendkívül sikeres Magyarországon a kötelező visszaváltási rendszer 

Elképesztő ütemben pörög Magyarországon az italcsomagolások tavaly július 1-jétől bevezetett kötelező visszaváltási rendszere (DRS – Deposit Refund System): a fogyasztók több mint kétmilliárd PET-palackot, fémdobozt és üveget váltottak vissza május végéig az indulás óta a MOHU REpont rendszerén keresztül. Ráadásul 2025 első negyedévében több mint 80 százalékos volt időarányosan a visszaváltás, ami a visszaváltási rendszer sikerét mutatja. 

A vállalat közleménye szerint a visszaváltási rendszerben jelenleg több mint 3000 ponton automata, 1700 ponton pedig kézi visszaváltó pont áll rendelkezésre.

A visszaváltási díjat továbbra is a boltokban levásárolható kupon formájában kérik a legtöbben. Több mint 80 százalék ezt a lehetőséget választja, így eddig több mint 80 milliárd forintot kértek úgy vissza a vásárlók, hogy azt akár rögtön a boltban levásárolhassák. A MOHU saját fejlesztésű REpont applikációján keresztül a felhasználók mintegy 15-20 százaléka utalja a bankszámlájára a palackokért járó összeget, jótékony célokra pedig már közel kétszázmillió forintot ajánlottak fel. 


 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!