Gigantikus összegű, 4,6 milliárd dollár (több mint 1600 milliárd forint) veszteséget okoztak 2024-ben a mesterséges intelligencia (MI) vezérelte kriptoeszközökhöz köthető csalások a világ egyik meghatározó kriptotőzsdéjének számító Bitget és blokk-biztonsággal foglalkozó partnereinek jelentése szerint. Az is kiderült, hogy mely csalástípusok voltak a meghatározóak – a bűnözők az MI-vezérelte csalás mellett más módon is képesek károkat okozni.
A deepfake technológia és a társadalmi manipuláció (angolul: social engineering) a két vezető csalástípus volt tavaly a krioptocsalásokat alkalmazók részéről a Bitget jelentése szerint, mely kutatási jelentésének publikálásával a biztonságtudatosságra hívja fel a figyelmet. A jelentés részletezi, hogy az azonosított MI-alapú csalások túlmutatnak a hagyományos adathalász e-maileken – megjelentek a hamis Zoom hívások, közéleti szereplőkről készített szintetikus videók és trójai vírussal fertőzött álláshirdetések is. Három fő kategória felelős a legnagyobb felhasználói veszteségekért:
A jelentés bemutatja, hogyan juttatják el a csalók az ellopott pénzeket cross-chain bridge-eken és obfuszkációs eszközökön keresztül keverőkbe és tőzsdékre – ezzel megnehezítve a hatósági fellépést és a visszaszerzést.
A jelentés készítői szerint a kiberbűnözésben új korszakot jelent, hogy a csalók hétköznapi, szerte a világon használt felületeket és megoldásokat is használnak csalásaikhoz, például az X nevű közösségi felület kommentszekcióját.
„A legnagyobb veszély ma nem a kriptó volatilitása – hanem a megtévesztés. Ezért neveztük ki a júniust Anti-Scam Hónapnak. Az MI révén a csalások gyorsabbak, olcsóbbak és nehezebben felismerhetők. A megoldás: technológiai szigor és ökoszisztéma-szintű összefogás” – mondta Gracy Chen, a Bitget vezérigazgatója.
A jelentés összeállítói ugyanakkor technológiákat, megoldásokat is ajánlanak a csalások megelőzéséhez, például a módszerek részletes bemutatásával. Ezek az ajánlások mind az intézményi szereplők, mind a magánfelhasználók számára hasznosak lehetnek digitális értékeik védelme érdekében.