Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen az Origo.huA kormány a lakosság, kiemelten a családok és a nyugdíjasok érdekében minden esetben fellép az indokolatlan áremelésekkel szemben, ezért üdvözli, hogy a bankok, a telekommunikációs cégek és a biztosítók után a gyógyszerszektor szereplői is önkéntesen korlátozzák az árakat 34 nagy forgalmú szabadáras, vény nélküli és 10 vényköteles, nem támogatott gyógyszer esetében – áll az NGM közleményében, melyet annak kapcsán adtak ki, hogy július 1-jével életbe lépett a gyógyszerárak önkéntes korlátozása.

Fotó: Myriam Zilles / Unsplash
Gyógyszerárak: a kormány fellép az indokolatlan emelések ellen
A kormány minden esetben igyekszik fellépni az indokolatlan áremelések ellen – írja az NGM. Ennek kapcsán kitérnek rá, hogy ezt a célt szolgálják a korábban megtett hasonló lépések (az Origo cikkei a témában a hivakozásra kattintva nyithatók meg), az élelmiszerek és a drogériás termékek esetében bevezetett árréscsökkentés, valamint a pénzintézetek, a biztosító társaságok és a telekommunikációs cégek önkéntes árkorlátozása.
A kormány a gyógyszerek árának kapcsán tárgyalásokat folytatott a gyógyszerszektor szereplőivel, többek között
- az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületével (AIPM),
- a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségével (MAGYOSZ),
- a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségével, illetve
- a patikák (Magyar Gyógyszerészi Kamara) képviselőivel.
A tárgyalások eredményesen zárultak, a gyógyszergyártók, a nagykereskedők és a patikák is vállalták, hogy a 34 nagy forgalmú vény nélküli szabadáras és a 10 vényköteles nem támogatott készítmény esetében önkéntes ár- illetve árrés korlátozást vezetnek be. A szereplők vállalták, hogy az érintett gyógyszerek árát önkéntesen a 2024. december 31-i szintre csökkentik vissza és azt 2026 június végéig alkalmazzák.
Ezekről az eredményekről az Origo is beszámolt, ajánljuk cikkeinket a témában.
Gyógyszerárak önkéntes korlátozása: rengeteg termék érintett
Az önkéntes árkorlátozás az alábbi termékeket érinti:
ACC Long 600 mg pezsgőtabletta | Neo Cifrán Max 10x |
Advil Ultra Forte 400 mg lágy kapsz. 20x | Neo Citran Cold and Sinus 10x |
Algoflex Forte Dolo 400 mg 10x | Nodoryl Complex 200mg/30mg/20mg tabl. |
Algopyrin 500 mg tabletta 20x | Nodoryl Complex 400mg/60mg/40mg tabl. |
Ambroxol-Teva 30 mg | Nodoryl Dolo 250 mg tabletta |
Aspirin Protect 100 mg | Nodoryl Forte 500 mg tabletta |
Béres csepp extra | Normaflore szuszpenzió 10x |
Canesten 10 mg/g krém | Normaflore Extra 10x |
Detralex filmtabletta 60x | No-Spa 40 mg tabletta |
Fenistil 1 mg/g gél | Panangin 158/140 mg filmtabl. |
Kitonail gyógysz. körömlakk | Prostamol Uno kapszula |
Lioton 100.000 gél | Quarelin tabletta |
Magne B6 bevont tabletta 60x | Reparon végbélkenőcs |
Magnerot tabletta 50x | Rhinathiol 1mg/ml oldatos orrspray |
Magnosolv granulátum, 6,1 g | Vition keménykapszula |
Milgamma N lágy kapszula 50x | Voltaren Dolo Rapid lágy kapszula 20x |
Neo Citran por felnőtteknek 14x | Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gél, 50 g |
A Nemzetgazdasági Minisztérium üdvözli a gyógyszerszektor szereplőinek együttműködését.
„A kormány célkitűzése világos: elérhető árú és biztonságos gyógyszerek a magyar embereknek!”
Ahol az indokolatlan áremelkedés veszélye fennáll, ott a kormány továbbra is kész a beavatkozásra, ahogyan azt korábban az élelmiszerárak esetében is megtette – írja közleményében a minisztérium.
Nem csak a gyógyszerárak korlátozása élesedett július 1-jén, hanem számos kormányzati intézkedés is, melyekkel a családok élete válik könnyebbé. Ezekről összeállításunkat itt találja.