Mit kell tudnom a felvételi beszélgetésről?

Vágólapra másolva!
Több helyre jelentkeztem a bölcsészkar kommunikációs szakának elvégzése után, mert többféle terület is érdekel, és ezzel a diplomával igazán nemcsak egyfajta munkát lehet végezni. Ennélfogva több felvételi beszélgetésre, vagy ahogy mostanában mondani szokás, interjúra is behívtak és nagyon izgulok. Hogy megy ez ilyenkor? Ott ül az egész vezérkar, és súlyos szakmai kérdéseket tesz fel, vagy csak egy emberre kell jó benyomást tennem? Hogyan készüljek fel előre? Az egyik barátnőm már volt ilyenen, ő egy egész bizottsággal találta szemben magát. Egy másik barátnőmmel olyan undokok voltak, hogy sírva jött ki a teremből. Később egy ismerősünk elárulta neki, hogy csak egy sajátos felvételi forma "áldozata" volt. Létezik ilyen? Ön szerint mire számíthatok? G. Zsuzsa (Pécs)
Vágólapra másolva!

Az interjú alatti viselkedés, illetve a feltett kérdésekre adandó válaszok megtervezésénél mindig abból kell kiindulnia, hogy a leendő munkáltató milyen információk megszerzését várja a felvételi beszélgetéstől.

Ő alapjában véve három fő tényezőre kíváncsi:

1. Képes-e Ön elvégezni az adott munkát, megvannak-e a szükséges képességei, ismeretei, tapasztalata?
2. Akarja-e Ön eléggé ezt a munkát, elég ambiciózus-e, megfelelő-e a motivációja, és célkitűzései egybeesnek-e az adott munkakör perspektíváival?
3. Be tud-e majd illeszkedni a meglévő csapatba, irányítható és vezethető-e, személyisége nem vált-e ki konfliktusokat?

Többfajta felvételi beszélgetést ismerünk:

1. Beszélgetés négyszemközt
2. Beszélgetés két felvételiztetővel
3. Beszélgetés bizottsággal (panel-interjú)
4. Stressz interjú (többen lerohanják Önt, néha durva kérdésekkel; arra kíváncsiak, hogy az üzleti életben gyakran jelentkező stresszhelyzetekben hogyan tud, illetve tud-e higgadtan reagálni.)
5. Édes-keserű interjú (az egyik kérdező barátságos, megértő, a másik agresszív és támadó)
6. Szituációs interjúk
7. Videó-interjú: olyan esetekben, amikor a felvételi beszélgetés külföldi székhelyű, multinacionális vállalatok számára készül, amelyek felső vezetése mondja ki az igent a kiválasztott jelöltekkel kapcsolatban. A videó-interjú ilyenkor költség- és időmegtakarítást jelent számukra, hiszen az írásos jelentésnél teljesebb képet kapnak a kiválasztott személyről, anélkül, hogy ide kellene utazniuk.

Mindezen túl alapvetően kétféle felvételiztetővel találkozhat:

Az egyik a profi személyzetis (HR) szakember. Ő a munkaköri leírás, illetve egyfajta "követelményprofil" és az önéletrajza alapján előre megszerkesztett kérdéseket fog feltenni elsősorban annak kipuhatolására, vajon Ön személyiségében és képességeiben megfelel-e a követelményként szereplő elvárásoknak, illetve az adott munkakör részfeladataival szemben támasztott kritériumoknak. Célzott, fókuszált kérdések, kevés mellébeszélés. Ez az un. strukturált interjú (tapasztalataim alapján, Magyarországon a vállalatok csupán mintegy 20 százaléka alkalmaz ilyet). Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy komolyabb beosztás esetén ez a felvételiztető nem dönt az Ön felvételéről, csak előszűrést, illetve döntés-előkészítést végez.

A másik a szakmai vezető, aki - a különböző vezetői képzések ellenére is - amatőr kérdező, és nem annyira az Ön személyiségére vagy képességeire, mint inkább szakmai ismereteire, jártasságára, tapasztalataira kíváncsi. Itt több lesz az üresjárat, a nem célzott kérdés, a bla-bla. Lehet, hogy esetenként teljesen más útra terelődik a beszélgetés: több lesz a hobbitéma és a magánéleti beütés. Ez az ún. strukturálatlan interjú. Ugyanakkor azt is tudnia kell, hogy általában a szalmai vezető fog dönteni az Ön felvételéről.

Nem hiányzik a könyvtárából?

Pintér Zsolt - Hogyan csináljunk karriert?

Üdvözli:

Pintér Zsolt
Fejvadász és karrierszakértő
http:// www.pinter.hu

További tanácsok
Állásajánlatok