Leminősítették a magyar adósságot, esik a tőzsde

Vágólapra másolva!
A Fitch Ratings hitelminősítő intézet "A"-ról "BBB+"-ra minősítette Magyarország hosszú távú devizaadósságát. A hosszú távú forintadósságot "A"-ról "A-"ra minősítette vissza. A hírre a tőzsdei részvények és a forint árfolyama is azonnal reagált. Részvények vásárlását rövid távon egyáltalán nem javasolják az elemzők. A PM továbbra is optimista.
Vágólapra másolva!

A leminősítés és az államháztartás hiányával kapcsolatos bizonytalanságok ellenére a magyarországi makrogazdasági elemzők nem látják drámainak a deviza- és a tőkepiac helyzetét. Szerintük a Fitch az államháztartás hiányával kapcsolatos egy-két hónappal korábbi hírekre reagált.

"A jég nem lett vékonyabb, csak most már azok is látják, hogy vékony, akik eddig nem néztek a lábuk elé" - reagált a leminősítéssel kapcsolatos eseményekre Bartha Attila, a Kopint-Datorg tudományos főmunkatársa. Szerinte a hitelminősítő társaság azért értékelte át az ország hitelképességét, mert a korábbi ígéretekkel ellentétben idén, a tavalyihoz képest, várhatóan nem sikerül az államháztartás hiányát csökkenteni. Ezt a piaci szereplők jelentős része már tudja, és reagált is rá. Más szereplők azonban meg szokták várni a nagy minősítő cégek értékeléseit.

Bartha Attila úgy véli, hogy a közeljövőben más hitelminősítő cégek is átértékelhetik és leminősíthetik a magyar adósságot, a piaci szereplők azonban valószínűleg továbbra is korlátozott mértékben reagálnak a rossz hírekre. Szerinte rövid ideig folytatódik a forint gyengülése, a kötvényhozamok emelkedése és a részvényárak csökkenése, ám a módosulás nem lesz jelentős és néhány nap múlva az új szinteken stabilizálódnak az árfolyamok.

A kutató szerint hosszú távon az államháztartási hiány jelentős csökkentésére van szükség, ám a választásokig nem várható költségvetési kiigazítás. Bartha Attila elképzelhetőnek tartja, hogy a jelenlegi kamatfelár elegendő marad a külföldi befektetők számára a megemelkedett bizonytalanságok ellensúlyozására. A nemzetközi kamatszint emelkedése és a bizonytalanság fokozódása azonban szerinte lehetővé tesz egy forint elleni spekulációt, melyet a jegybank az alapkamat emelésével tud majd ellensúlyozni.

Eltérő a magyar makrogazdasági elemzők véleménye arról, hogy más hitelminősítő társaságok követik-e a Fitch keddi lépését és azok is leminősítik-e a magyar adósságot. Barcza György, az ING Bank elemzője szerint a Fitch gyorsabban reagál a hírekre és az eseményekre, mint a Moody's vagy a Standard & Poor's, ezért szerinte azok nem módosítják minősítésüket az országgyűlési választásokig. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője ugyanakkor úgy véli, lehet rá számítani, hogy e két jelentős minősítő cég is átértékeli a magyar adósságot a közeli jövőben.

A két szakember véleménye a tekintetben is különböző, hogy váratlanul érte-e a piacot a Fitch lépése. Török Zoltán szerint a vártnál jóval nagyobb államháztartási hiány miatt már lehetett rá számítani. Barcza György ugyanakkor úgy véli, hogy meglepetést okozott a Fitch az értékeléssel, hiszen már korábban is tudható volt, hogy a választásokig nem lehet költségvetési kiigazításra számítani.

Abban viszont egyetértenek a szakemberek, hogy a leminősítésnek csak rövid ideig tartó piaci hatása lesz. Mindketten úgy gondolják, hogy néhány nap alatt 1-2 százalékot gyengülhet a forint, tovább folytatódhat az állampapírok hozamának kedden tapasztalt 0,10-0,15 százalékos emelkedése és a tőzsdei részvények árának csökkenése. Azt követően viszont az új árfolyamok stabilizálódására számítanak.

Barcza György szerint erősebb piaci reakciótól azért nem kell tartani, mert rövid távon semmi sem veszélyezteti az ország fizetőképességét. Ezért az államháztartás hiányának csökkentéséről hosszú távon is lehet gondoskodni. Bartha Attila szerint emiatt a választásokat követően komoly befektetői nyomás nehezedik majd a hivatalába lépő kormányra annak érdekében, hogy gyors költségvetési kiigazításokat tegyen, azaz jelentős mértékben csökkentse az állami kiadásokat.