Nem győzte meg az IMF-et a Gyurcsány-terv

Vágólapra másolva!
Nem tudta meggyőzni a várható eredményekről a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) az államháztartási konszolidációt célzó magyar terv - írta csütörtöki számában a Financial Times című brit pénzügyi napilap.
Vágólapra másolva!

A Financial Times címoldalas cikke szerint a Nemzetközi Valutaalapnál úgy látják: az elképzelés rosszul tervezett, nem eléggé hiteles, és nem valószínű, hogy általa sikerült megfordítani az ország romló adósságpozícióját. A lap ugyanakkor idézi Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt is, aki szerint az IMF ajánlásai elfogadhatatlan szociális kihívások elé állították volna Magyarországot.

Az IMF szemében nincs realitása annak az elképzelésnek, hogy a több éves túlköltekezés miatt keletkezett államháztartási problémákat meg lehet oldani olyan stratégiával, amely elsősorban adóemelésekben gondolkodik a kiadások csökkentése helyett - állította Krishna Guha washingtoni és Chris Condon budapesti tudósító a kontinentális kiadásban megjelent cikkekben.

Gyurcsány ugyanakkor (akire a lap szerint reformer, üzleti gondolkodásúként tekintenek, és akinek célja az államigazgatás kurtítása és az ország versenyképességének növelése) értésre adta, hogy ellenzi a szociális jólétet csonkító, könyörtelen kiadás-csökkentéseket. "Valódi politikai problémáról van szó, nem pusztán makrogazdasági dilemmáról" - idézte őt a világelsők közé tartozó brit gazdasági lap.

A lap tudomása szerint az IMF úgy számol: az államháztartási hiány a GDP-hez mérten nem a kormány várta 9,4, hanem 10 százalék körül alakulhat idén, míg jövőre 6,1 százalék helyett 7,5 körül. Ráadásul a tavaly már 62,3 százalékra kúszott belső államadósság további növekedése várható, ami - tekintettel a 60 százalékos maastrichti kritériumra - bonyolítja az euró bevezetésére tett erőfeszítéseket.

Gyurcsány Ferenc a lapnak megerősítette, hogy a Valutaalap és a kormány között egyértelmű nézeteltérések vannak a tervet illetően. Az IMF véleménye szerint a kormánynak gyorsabban kellene csökkentenie a szociális kiadásokat, és gyengíteni kellene a szociális védőhálót: a pénzintézet a nyugdíjak, a családtámogatások és a lakhatási támogatások csökkentését ajánlotta - mondta a miniszterelnök, leszögezve, hogy mind a három említett téma nagyon érzékeny, és olyan kihívásokat jelentett volna, amelyek nem fogadhatók el.

A Financial Times emlékeztetett arra, hogy az IMF csupán néhány nappal a Gyurcsány-terv ismertetése előtt adta ki szigorú megállapításokat tartalmazó jelentését, amelyben egyebek között az állt, hogy "az állami pénzügyek helyzete - amelyet a hiány sorozatos túlfutása jellemez - aláássa a gazdasági stabilitást és a növekedés kilátásait". A piacon sokan úgy vélik, hogy a terv orvosolni igyekszik a Valutaalap felvetette aggodalmakat - ismeri el a lap, amely ugyanakkor úgy látja, hogy a két fél között továbbra sincs egyetértés, és az IMF-szakértők a terv lényegét ismerték már a jelentés készítésekor is.