Kiemelt projektté válhat a dunai etanolgyár

Vágólapra másolva!
A Pannonia Ethanol Zrt. által Dunaföldváron építeni tervezett bioetanol gyár - a hatósági ügyintézés szempontjából - kiemelt beruházás lehet, ehhez a kormánynak el kell fogadnia az előterjesztést.
Vágólapra másolva!

A rendelet tervezethez készített vezetői összefoglaló - egyebek mellett - szól arról is, hogy az ír Ethanol Europe Ltd. magyar leányvállalata 97,2 millió eurós (mintegy 25 milliárd forintos) költséggel építi fel az új üzemet Dunaföldváron. A most januárban induló, és a jövő év végére elkészülő gyár évi 500 ezer tonna kukoricát dolgoz fel, amelyből 200 millió liter etanolt - üzemanyagot - és 170 ezer tonna állati takarmányozásra alkalmas fehérjét állít elő. A beruházással közvetlenül 77 új munkahely keletkezik, de az amerikai adatok alapján ebben az iparágban közvetetten tízszer ennyi munkahely jön létre.

A szükséges kukorica beszerzésére a Cargill Magyarország Kereskedelmi Zrt.-vel készül szerződést kötni a beruházó. A magyar kukorica 23-25 százalékkal olcsóbb, mint a nyugat-európai. Emiatt versenyképes az ebből előállított üzemanyag, amit a gyártó exportálni kíván.

Egy négy évvel ezelőtt hozott törvény lehetővé teszi a kormány számára azt, hogy a 2 milliárd forintnál drágább és legalább 50 új munkahelyet teremtő beruházásokat - a hatósági ügyintézés szempontjából - kiemelten kezeljen. Ennek lényege, hogy az ügyintézés a hagyományos eljáráshoz képest egy szinttel feljebb tolódik, és gyorsabb lesz az engedélyezés. Ez történik a mostani rendelet tervezetben is.

Például az építésügyi hatósági engedélyezési ügyekben első fokon a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal Pécsi Mérésügyi és Műszaki Biztonsági Hatóság, míg másodfokon az iparügyekért felelős miniszter jár el. Építésügyi szakhatóság pedig első fokon a Dél-Dunántúli regionális Államigazgatási Hivatal, míg másodfokon az építésügyért felelős miniszter lesz a tervezet szerint.

A dunaföldvári önkormányzat bízik benne, hogy a helyiek nem ellenzik majd a várhatóan 70-80 munkahelyet teremtő, környezetbarát technológiát alkalmazó beruházást - mondta a polgármester. A képviselők már döntöttek a település szabályozási tervének módosításáról és egy területcseréről is. Utóbbira azért van szükség, mert a Fagen a szükséges hathektáros terület egy részét ugyan már megvette a Cargilltől, a másik fele azonban az önkormányzat tulajdonában van.