Több szektorban is sztrájkolnak kedden Franciaországban

Vágólapra másolva!
Sztrájkokat és tüntetéseket szerveznek kedden Franciaországban, ahol a kormány szociális és gazdasági politikája ellen országos tiltakozónapot hirdettek a szakszervezetek.
Vágólapra másolva!

A regionális választásokon a kormánypártra mért súlyos vereség másnapján a magánszektor és az állami szféra tucatnyi ágazatában elsősorban a tervezett nyugdíjreform és a folytatódó leépítések ellen tiltakoznak. A munkabeszüntetések mellett 126 városban lehet tüntetésekre számítani.

Fennakadásokra kell számítani a tömegközlekedésben: eddig 45 városban jelezték a dolgozók csatlakozásukat a munkabeszüntetéshez. A vasúti közlekedésben hétfőn este 8 órakor kezdődik a sztrájk, amely a vonatok 30-40 százalékát érintheti, s az Állami Vasúttársaság (SNCF) közleménye szerint a teljes közlekedés csak szerda reggel 8 órára fog helyreállni. A munkabeszüntetés ugyanakkor nem vonatkozik a nemzetközi szuper-expresszekre (Eurostar, Thalys), amelyek várhatóan menetrend szerint közlekednek.

Párizsban a tömegközlekedési vállalat (RATP) kisebb fennakadásokat jelez előre: a metrók kétharmada fog közlekedni, de a busz- és a villamosjáratokkal nem lesznek gondok.

A pedagógusszervezetek szerint az általános iskolai tanárok 52 százaléka nem tartja meg kedden az óráit, s a bölcsődék egy része sem nyit ki.

Az öt nagy szakszervezet február 15-én a nyugdíjreform menetrendjéről Nicolas Sarkozy államfővel és a munkáltatók képviselőivel tartott egyeztetést követően döntött az országos tiltakozónapról. A megbeszélésen nem született döntés szociális intézkedésekről, de másnap a szakszervezetek konkrét válaszokat követelve a munkahelyek, a bérszínvonal és a nyugdíjak megtartására meghirdették a munkabeszüntetést, amelynek legfőbb célja: a nyugdíjreformról szóló áprilisban kezdődő érdemi egyezetések előtti nyomásgyakorlás a kormányra, amely még az ősszel el kívánja fogadtatni a parlamenttel törvényjavaslatát.

A regionális választási vereség ellenére a kormányzat jelezte, hogy folytatni kívánja a reformokat, mert nincs más választása az egész világot sújtó gazdasági válság miatt. A munkabeszüntetésekben való várhatóan jelentős dolgozói részvétel ellenére a szakszervezetek nem tudtak egységes frontot kialakítani, s többségük külön-külön fog felvonulni.