Társadalmi szemléletváltásra lenne szükség

Vágólapra másolva!
Klímaváltozási sorozatunkban közzé teszünk olvasói véleményeket. Ezek tartalma nem feltétlenül tükrözi a szerkesztők véleményét. Célunk, hogy lehetőséget adjunk különböző vélemények megjelenésére. Várjuk Olvasóink véleményét a [email protected] címre, vagy a Klímaváltozás topikra.
Vágólapra másolva!

A kezdeményezés dicséretes! Talán mára kezdünk is túllépni azon a határon, mikor elsősorban a lakosságot kell okítani a szelektív hulladékgyűjtésre, az otthoni környezetvédelmi praktikákra. Ezt abból gondolom, hogy egyre többször tapasztalom - akár szelektív gyűjtők, akár utcai kukák esetében - a lerakott szemetet nem viszik el ha az megtelt, sőt, még azután sem és még akkor sem, ha már körberakták az emberek szeméttel.

Miért van az, hogy Ausztriában önkormányzati szinten is tudják támogatni a napkollektoros beruházásokat magánházakra? Vettem a fáradtságot és kiszámoltam, kinek mennyivel többe kerülne egyszeri költségként és mikorra térül meg a befektetés. Magam is meglepődtem, hogy ennyire rövid távú a magyar kormányzat tervezése, hiszen két kormányzati ciklus alatt megtérül mind a támogatást nyújtónak, mind az igénybevevőnek az egyszeri többletbefektetés. Persze ez nem jelenti azt, hogy le kell állítani a szelektív gyűjtésre buzdító kampányt, de legalább ne azt lássam, hogy a szelektív gyűjtőkonténerből ugyanabba a kollektív szemeteskocsiba rakják a szemetet! Legalább ne csináljanak hülyét belőlünk! Miért állították le azt a programot, hogy általános iskolákba kihelyeztek papírgyűjtő konténereket?! (Édesanyám tanár és náluk megszűnt ez a lehetőség.) Az iskola is pénzhez jutott és a gyerekeknek legalább egy részében el lehetett ültetni a szokást, hogy a papírgyűjtésnek értelme van.

Magyarországon a legnagyobb gondot a mindenkori kormányzat érdektelenségében érzem. Egy autóbontós mondta nekem nem is olyan rég, hogy egyelőre kevesen tudják, a szemétben mekkora üzlet rejlik ("...én is abból élek" tette hozzá). Akkor most mi raktározunk előre, hogy egyszer egy nagy üzletet csináljunk?!

A magyar viszonylaton túl egy picit kitekintenék globális terepre. Nos, az az igazi szemfényvesztés! Legyen a játék neve "Ki tudja mélyebbre dugni a fejét a homokba?"! A Kiotói Egyezmény az ám az igazi teteje! Az USA nélkül - akik a széndioxid-kibocsátás 20-25%-át adják bolygónknak, gyakorlatilag elhatárolódik. Azok az országok, akik pedig kevesebbet bocsátanak ki, jól eladják a kvótákat, hogy a szennyezés véletlenül se csökkenhessen (Magyarország is elad!). Persze a kulcs ismét az olaj. A fosszilis energiahordozók kiaknázására épül a világgazdaság és a vezető érdekkör. Számukra nincs az az érdek, ami miatt az n. milliárd dollárjuk mellé megszerezhető n+1-ről lemondanának! Hiába van találmány a mágnesességen alapuló energiatermelésről, azt az olajlobby nem engedi.

Sajnos a környezetvédelem kulcsát azoknak az embereknek a kezében érzem, akiknek a pénz nem számít már, és mivel nem számít, gyakorlatilag hobbivá vált a gyűjtése. Persze ha a környezetszennyezésnek olyan rövid távú következményei lennének, hogy a mobiltelefon minden második percben lefagy, vagy leállnak az autók, akkor történne valami. Addig marad a saját küzdelmünk és bizalmunk, hogy előbb jönnek rá a "bábosok", GÁZ van!

A sorok írója a 27. életévéhez közelít, leendő gyermekeinek és unokáinak még napsütést szeretne UV-kímélő kencék nélkül, természetes vizekben fürdést kiütések nélkül, állatvilágot mutogatni az erdőkben, tavakban, vizekben.

D.P. [origo] olvasó