Vágólapra másolva!
December első felében egy tipikus késő őszi-téli időjárási jelenség, a hidegpárna kialakulásának tanúi lehettünk, amely gyakori a Kárpát-medencében. Általában ilyenkor éljük át az év legkellemetlenebb napjait: kevés a napsütés, a szürke, hideg időt veszélyes köd és ónos szitálás teszi nehezen elviselhetővé. Csak a magasabb hegycsúcsokon van jó idő. A hideg légpárna végét többnyire egy megváltó hidegfrontnak köszönhetjük.
Vágólapra másolva!

A hónap első napjaiban délnyugat felől enyhe, nagy nedvesség tartalmú levegő érkezett a Kárpát-medencébe a Nyugat-Európa felett több középponttal rendelkező ciklonrendszernek köszönhetően. Hatására hazánkban a többnyire erősen felhős égből szórványosan alakult ki kisebb eső. A felhős ég ellenére a délutáni hőmérsékletek több helyen elérték a 10 fokot, sőt a felhőzet átmeneti csökkenésével a déli tájakon 15 fokot is mutattak a hőmérők. Az éjszakák ebben az időszakban fagymentesnek bizonyultak.

A hónap első hétvégéjére (4-5-ére) az említetett ciklonrendszer leépült, illetve eltávozott a térségből és helyében nyugat felől magasnyomású képződmény épült fel. Ennek hatására hazánkban átmenetileg tovább csökkent a felhőzet, de megjelentek ez egyre tartósabb reggeli ködök. A ködmentes tájakon még a délutáni órákban 5 fok körül alakult a hőmérséklet, de a tartósan ködös tájakon már alig haladta meg a 0 fokot.

A 6-tól 16-ig terjedő időszakban kialakult a medencénkre télen jellemző ún. hideg légpárna állapot. A magasnyomás hatására legyengül a légáramlás, érdemi időjárás változás nem történik, az időjárási frontok messze elkerülnek bennünket. Először tartósan megmarad a köd, majd felemelkedik és rétegfelhővé alakul. A napsugárzás hiányában pedig a talaj közelében alacsony léghőmérséklet jön létre, kis napi ingással. Ebben az említett 10-11 napban is egyre rövidebb ideig tartó napsütések és egyre hosszabb párás, ködös, felhős időszakok voltak a jellemzőek. Helyenként szitálás, ónos szitálás jött létre. A hajnali hőmérsékletek pár fokkal fagypont alatt alakultak, de délutánonként is a fagypont körüli hőmérséklet volt a jellemző.

Az ilyen időszakokban megnő a meghűléses betegségek száma, és nagyban rosszabbodik a depressziós problémákkal küzdők állapota. Ügyeljünk a réteges öltözködésre. A közlekedés ilyenkor különösen nagy figyelmet igényel!

(ICI Interaktív Meteorológia)