Nagy erejű hurrikánok és a klímaváltozás

Vágólapra másolva!
Az 1975-1989-es és 1990-2004-es időszakot összehasonlítva arra a megállapításra jutottak a kutatók, hogy a legveszélyesebb, 4-es és 5-ös erősségű hurrikánok gyakorisága jelentősen emelkedett. Egyes vélemények szerint a jelenség mögött a globális felmelegedés áll, ám ezt még tudományos megalapozottsággal is bizonyítani kell.
Vágólapra másolva!

Általánosan hangoztatott vélemény a légkörrel foglalkozó tudósok között az extrém időjárási jelenségek növekvő gyakorisága. A trópusi viharok, hurrikánok, tornádók egyre nagyobb teret foglalnak el a hírekben. Ám ahhoz, hogy a híráradat hatásait kiszűrjük a valóságos tényekből, egzakt mérések sokaságára van szükségünk.

Kevés a földfelszíni adat

A klímaváltozás mértékének megállapításánál mindig is a nem elégséges számú, nem kellően hosszú idejű és nem teljesen konzisztens mérések okozták a legfőbb gondokat. A földfelszíni mérések Észak-Amerikában és Európában ugyan már több mint száz éve rendelkezésünkre állnak, de globális szinten lényegesen rosszabb a helyzet. Ha pedig az extrém viharokról próbálunk megfelelő információt gyűjteni, akkor a hagyományos mérési eredmények rossz idő- és térbeli felbontásának, továbbá a nem a rendkívüli időjárási helyzetekre kalibrált műszereknek a korlátaiba ütközünk, melyek egyszerűen nem képesek például az extrém szélsebességek hiteles megmérésére. A mostanában az érdeklődés középpontjába került trópusi ciklonok esetében az aktivitás változásának vizsgálatához vajmi kevés az értékelhető földfelszíni adat.

Segít a műhold

A földi mérőhálózat gyengeségeit kiküszöbölendő, az Egyesült Államokban két tudományos intézet összefogásában műholdfelvételeken vizsgálták a trópusi ciklonok (hurrikánok és tájfunok) gyakoriságát. A kutatók 35 éves adatsort vizsgáltak át.

A hurrikánokat méretük, formájuk és aktivitási idejük alapján a már jól ismert osztályok (1-5 közötti kategóriák) egyikébe sorolják. Az 1975-1989-es és 1990-2004-es időszakot összehasonlítva arra a megállapításra jutottak a kutatók, hogy a legveszélyesebb, 4-es és 5-ös erősségű hurrikánok gyakorisága jelentősen emelkedett. Az első időszakban megállapított 171 esethez képest a legutóbbi 15 évben már 269 veszélyes hurrikán keletkezett.

A mérések megerősítették azt a széles körben elterjedt nézetet, miszerint nem a trópusi ciklonok száma növekedett az elmúlt évtizedekben, hanem a legnagyobb pusztítást okozók részaránya.

Több kutató szerint is a legnagyobb trópusi viharok növekvő gyakorisága a globális felmelegedésre vezethető vissza. Egyszerű érvelésük alapja, hogy a hurrikánok keletkezése a trópusi nagytérségű meleg tengerfelszínhez kötődik. A tengerfelszín hőmérséklete a globális felmelegedés hatására emelkedik. A növekvő vízhőmérsékletek a veszélyes trópusi ciklonok kialakulását gyakoribbá teszik, tehát a gyakoriság növekedéséért a klímaváltozás lehet a felelős.

A szkeptikusok

A teljes légköri rendszer bonyolultságát és instabilitását ismerve természetesen nem minden kutatót elégít ki egy ilyen egyszerű, tudományosan még nem teljesen alátámasztott kijelentés. Egyes vélemények szerint a jelenlegi "hurrikán-áradat" része egy hosszabb (60-70 éves), természetes periódusú ciklusnak.

A nagyobb pusztítások okaiként egyesek sokkal nagyobb jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy a veszélyeztetett tengerparti övezetekben növekszik a lakott területek aránya, így egy adott trópusi ciklon lehetséges pusztítása is nagyobb.

Meg kell azonban jegyezni, hogy egyelőre a szkeptikusok érvrendszere is teoretikus: itt sem beszélhetünk jól megalapozott tudományos tényekről.
A műholdas adatok elemzése mindenképpen határozott előrehaladást jelentett a trópusi ciklonok kérdéskörében, az okozatokat, azaz a tényleges időjárási jelenségek intenzitásának, gyakoriságának változásait jobban megismertük. Az okok terén azonban még mindig a teóriáknál tart a tudomány, ezért itt is jelentős előrelépésre van szükség.

Az idei év számos különösen nagy erejű hurrikánt hozott már eddig is. A Katrina soha nem látott pusztítást vitt véghez az USA-ban, míg a Nabi Japánban okozott hatalmas károkat. Igen magas az áldozatok száma is. Most pedig a Rita hurrikán erősödik egyre veszélyesebb mértékben, miközben közelít Florida partjaihoz. Egyelőre még nem lehet kellő pontossággal előrejelezni a várható pusztítás helyét és mértékét.

ICI Interaktív Meteorológia