Vágólapra másolva!
Honnan erednek a hurrikánok? Hogyan születnek meg? Miből lesz hurrikán és miért? Izgalmas és időszerű kérdésekre keresik a választ a kutatók.
Vágólapra másolva!

Az Atlanti-térség hurrikánjai - mint amilyen a Katrina, a Rita, és utóbb a Wilma is volt - hasonlóan születnek. Mindegyikük eredete az egyenlítői Afrika. Itt ártatlan kis zavarok, úgynevezett trópusi hullámoknak keletkeznek a légkörben. Ezek nyugat felé haladva, bizonyos feltételek között megnövekednek és forgó mozgásba kezdenek. Először trópusi ciklon keletkezik, ami trópusi viharrá, majd hurrikánná erősödhet.

A legutóbbi ilyen ciklon, az Alpha, csak a trópusi vihar kategóriáig jutott, amikor a Wilma hatalmas áramlási rendszerébe kerülve egyszerűen felszívódott. Itt követheti mozgásukat.

Miért lesz az egyik hullámból hurrikán, egy másikból pedig nem? A trópusi hullámok folyamatosan keletkeznek, mégis hurrikánok csak viszonylag ritkán alakulnak ki. Hogyan lehet a hurrikánok fejlődését, mozgását előrejelezni? Ezeknek a fontos kérdéseknek erednek a nyomába a JPL (Jet Propulsion Laboratory) kutatói.

A Csendes-óceán keleti területeinek hurrikánjai általában akkor keletkeznek, amikor a trópusi hullámok átkelnek Közép-Amerika hegyei felett, melyek örvénykeltő hatására a ciklonkeletkezés beindul. Az Atlanti-térség hurrikánjai viszont többnyire a nyílt vízen alakulnak ki.

Mi adja azt a kis lökést, amitől az örvénylés és a felszálló légáramlás beindul? A hurrikánok ugyanis olyan gigantikus hőerőgépek, melyekben a meleg felszínről magasba emelkedő nedvesség kicsapódása során felszabaduló hatalmas hőenergia hozza egyre erőteljesebb mozgásba a rendszert.

A hurrikánok vizsgálata nem egyszerű dolog. Repülőgépekkel a belsejükbe repülni rendkívül veszélyes, a hatalmas szélnyírások egyszerűen darabokra szaggathatják a gépet, még a legerősebb harci gépek is csak alkalmanként repülnek át rajtuk. A meteorológiai műholdak hagyományos megfigyelő rendszerei is csak a hurrikán felső felszínének megfigyelésére alkalmasak, ahogy ezt a műholdfilmeken láthatjuk. Márpedig itt a hurrikánok belsejének 3 dimenziós nedvességi, hőmérsékleti és folyékony víztartalom képére lenne szükség a fejlődés egyes fázisaiban.

Az erre alkalmas eszköz egy mikrohullámú szondázó berendezés, amelyik több hullámhosszon mérve átlát a felhőkön, és lehetőséget az a 3 dimenziós modell kiszámítására. A kísérleti eszközt egy U-2 típusú, igen nagy magasságba felemelkedni képes kémrepülőgép kutató változatának szárnyaira erősítve tesztelték. A berendezés jól vizsgázott és sok megfigyelési adat összegyűjtése után fontos információkat fog nyújtani számunkra a hurrikánok keletkezéséről és működéséről.

ICI Interaktív Meteorológia