Európában is szélsőséges az időjárás

Vágólapra másolva!
A hét folyamán nagy átrendeződés történik kontinensünk időjárásában. A markáns folyamatokat a hét közepéig éles hőmérsékleti különbségek jellemzik, péntekig pedig hatalmas csapadékok veszik át a főszerepet. A hét végére valamelyest megnyugszik a légkör Európa felett, de a változékonyság enyhébb formában fennmarad. A közép-európai árvízveszély továbbra is fennmarad.
Vágólapra másolva!

Már az elmúlt hétvégén meglehetősen hűvös idő köszöntött Nyugat-Európára. Sokfelé napközben sem haladta meg a hőmérséklet a 15 fokot. Skandináviában néhol 10 foknál tetőzött a hőmérséklet, mely jó 10-15 fokkal kevesebb, mint másfél hete.

Az erős szelek kísérte hirtelen hőmérséklet-változások után a Közép-Európa felett megerősödött hidegfront került a figyelem középpontjába. A szélerősödések és több órás jelentős csapadékot adó esőzések után a front Kelet-Európára hatalmas viharokkal tör. A Kárpát-medence keleti vidékén szerda délutáni 35 fokos melegbe érkezik a hideg expressz, mely sokfelé okoz felhőszakadásokat, esetleg jégesőket, orkánszerű széllökéseket. Csütörtökön a hidegfront különösen nagy viharral fenyeget az Égei-tenger északi partjainál.

Mindeközben a hét első fele afrikai hőséget hozott a Balkán-félszigetre. Görögországban egészen csütörtök estéig tart a néhol 35 fok feletti nappali hőmérsékletekkel tarkított forróság.

A ciklonoknak, frontoknak köszönhetően a nagy hőmérsékleti különbségek a hét végére fokozatosan megszűnnek, kontinens szerte az átlag közelébe kerülnek a hőmérsékletek. Teljes megnyugvásba ugyan nem jön a légkör, enyhébb frontok főként a közép-európai térség időjárását továbbra is változékonnyá teszik.

Az év eddigi változékonyságaiban folytatódott Közép-Európában a tavalyi évet is jellemző csapadéktöbblet, mely a folyók hosszantartó magas szintjén is jól érzékelhető. A talaj folyamatos telítettsége állandó veszélyt jelent a nagyobb csapadékok érkezésekor.

Szerdán hazánkban is rendkívül szélsőséges lesz az idő.

ICI Interaktív Meteorológia