Árvíz és erdőtüzek - extrém európai idő

Vágólapra másolva!
Miközben a kontinens nyugati részén ősziesen hűvös, esős idővel, medrükből kilépett folyókkal találkozhatunk, addig a Földközi-tenger középső és keleti medencéjében a 40 fok feletti hőség erdőtüzeket okoz.
Vágólapra másolva!

Egy markáns ciklon a felelős a kontinensünkön a napokban tapasztalható szélsőséges időjárásért. A légörvény a Brit-szigeteken kiadós esőzéseket okozott. Észak- és Közép-Angliában illetve Walesben 50 éve ez a legcsapadékosabb június. Egy nap alatt több eső esett, mint máskor az egész hónapban. Sok patak és folyó megáradt. A legsúlyosabb a helyzet Dél-Yorkhsireban. Itt 250 embert kellett kitelepíteni, mert a mérnökök gátszakadástól tartanak. A hirtelen megáradt folyók miatt helikopterre is szükség volt a mentéseknél. Kedden egy átmeneti szárazabb idő köszöntött be, de szerdán újabb esőzés várható a szigetországban.

Az extrém időt okozó ciklon középpontja áthelyeződött Skandinávia déli vidéke fölé. Hatására Németországban helyenként 100 km/órát meghaladó szélviharok és heves záporok törtek ki hétfőn és kedden egyaránt. Ennek következtében időnként akadozott a légiforgalom a frankfurti repülőtéren, Münchenben pedig hétfő este 3 fiatal lány sérült meg súlyosan villámcsapások következtében. Az Alpok bajor csúcsain 5-10 cm friss hó hullott.

Ugyanennek a légörvénynek a hatására múlt hét csütörtök óta afrikai forró, száraz levegő áramlik Olaszország déli vidéke és a Balkán fölé. Szicíliában és Dél-Itáliában sokfelé alakult ki erdőtűz, helyenként turistákat kellett átköltöztetni egyik településből a másikba.

A legnagyobb forróság Görögországban van, ahol a vasárnapi és keddi 46 fok júniusi rekordot jelent, sőt a kontinensen valaha mért legmagasabb értékhez (Sevilla, 49 oC) sincs távol. A tengerparti településeken "csupán" 34-37 fokot mérnek, de már 5-10 kilométerre a tengertől előfordul 40 fok feletti hőség. Az elmúlt vasárnap minden idők legnagyobb elektromos fogyasztását mérték a mediterrán országban.

Kedden tetőzik a forróság Dél-Olaszországban, Romániában és Bulgáriában, szerdán Görögország keleti részére vonul vissza a szaharai eredetű légtömeg.