A kábelek akadályozzák a fásítást

Vágólapra másolva!
"Eladó lakások kulturált környezetben" - gyakran találkozni így megfogalmazott hirdetéssel. A települések és a háztulajdonosok egyre többet áldoznak a környezet zöldfelületének növelésére, a terek és utcák virágos arculatára - ezzel az ingatlanok értéke is nő. Három kisváros példája.
Vágólapra másolva!

A helyi építési és városrendezési szabályokon túl kevés eszköz áll az önkormányzat rendelkezésére a település építészeti arculatának formálásához - mondja Németh Gábor, Keszthely építési irodájának vezetője. A városban számos jónevű építész dolgozik, csakhogy az építői, illetve a befektetői érdek mindig megtalálja az olcsóbb, egyben igénytelenebb megoldásokat. Az építési szabályzat rögzíti a telkek beépíthetőségét, a házak méreteit, az alapelveket, így a szabályok nem sérülnek ugyan, de akadnak kritizálható megoldások, amelyek nem állják ki az esztétikai és a gyakorlati próbát. Pedig a beköltözőknek érdekük, hogy a lakásárak mellett a lakhatás követelményei is érvényesüljenek.

Keszthely város önkormányzata önálló forrás híján nem támogatja a házak, ingatlanok virágokkal és zöldfelületekkel történő szépítését, mindenki a maga portáját gondozza. Ezzel együtt a Balaton-parti város egyike a legszebb településeknek, hála ápolt parkjainak, közterületeinek, ligetes sétányainak, a virággal díszített magánházaknak.

Esztergomban a város kiemelt területein, a forgalmasabb városrészeken, a főbb utak mentén évek óta több millió forintot költenek a közterületek fásítására, a parkok ápolására. A városszépítési alapítvány közreműködésével és az önkormányzat forrásainak felhasználásával kedvezményes áron hozzáférhető virágokkal, fákkal és cserjékkel ültetik be számos magánház előkertjét és a házak előtti útszakaszokat. Növeli az ingatlanok értékét a zöldfelületek kialakítása, az utcák és terek rendezettsége.

Az alapítvány tagjai építészeti tanácsokkal is szolgálnak a házuk homlokzatát felújítóknak, régi fényképek segítségével törekednek helyreállítani az eredeti állapotokat - mondja Takács István, az önkormányzat sajtóreferense. Esztergomban jelenleg számos utat korszerűsítenek. A munkálatok befejeződése után helyreállítják a megrongálódott parkokat, pótolják a hiányzó fákat. A köztereken lévő padokat is felújítják, illetve az igények szerint áttelepítik a látogatottabb városrészekbe, többek között csaknem tíz padot helyeztek ki legutóbb a Kis-Duna partjára.

Tata több igen értékes városrésszel büszkélkedhet. A legértékesebb ingatlanok az Öreg-tó közelében, illetve a városbelsőben találhatók. Műemléki védettséget (Történeti kert) nyert el a Cseke-tó melletti angolkert. Kiss Zsolt főépítész szerint egy város "zöld kinézetét" az évelő növények határozzák meg, de az egynyári virágok is sokat számítanak. Az önkormányzat évente több millió forintot költ a középületek, parkok, utcák és terek feldíszítésére, a fák ápolására és újak telepítésére.

A lakosság sem tétlen, az ingatlanok nemcsak a városbelsőben tetszetősek. Tatán hagyománya van a zöld környezetnek, az itt élők magukénak tekintik az ápolt ingatlanokat és kerteket. Már európai díjat is kiérdemeltek városuk virágos látványáért. Kiss Zsolt azt szeretné, ha több terebélyes fa díszítené az utcákat. A légkábelek miatt azonban korlátozni kell a lombok növekedését. A főépítész szerint megoldás lenne az elektromos vezetékek és a telefonhálózat föld alá helyezése.