Stagnálnak a balatoni ingatlanárak

Vágólapra másolva!
Érdemes alaposan végigböngészni a Balaton környéki helységeket, ha Közép-Európa legnagyobb tavánál szeretnénk ingatlanba befektetni, vagy egyszerűen csak nyaralót, hétvégi házat (lakást) venni. Az [origo] városonként figyelemreméltó különbségeket talált ugyanis az egyébként szinte mozdulatlan árakban, pedig az összeállításban csak öt nagy település kínálata szerepel.
Vágólapra másolva!

Jól jellemzi a viszonyokat, hogy az Ingatlan.com balatoni adatbázisa szerint jelenleg, több mint 2000 meghirdetett hajlék vár vevőre a tó körüli településeken. Ebből körülbelül 1200 lakóház, 300 "hétvégi" ház, és 500 lakás vagy apartman.

Siófok

A zászlóshajó, Siófok helyi viszonylatban kiugróan hosszú, 15 kilométeres partszakaszával, illetve bőven húszezer fölötti népességével nehezen kezelhető egységesen, de hozzávetőleges számok azért meghatározhatók. A tendenciákról elmondható, hogy az árak egy ideje már nem esnek, és feltehetően nem is fognak, kivéve a már most is eladhatatlan ingatlanokat - kockáztatta meg Lakosné Takács Katalin, a Sió City ingatlanközvetítő irodavezetője.

Főképp magyar érdeklődők fordulnak közvetítőhöz, a nyugatiak kevesebben vannak, mint korábban, illetve kicserélődtek: a németek helyett inkább angolok és írek jönnek, hazájuk magas ingatlanáraitól hajtva. Elsősorban ők keresik az 50 millió feletti, vízparti vagy vízközeli házakat, míg honfitársaink inkább 10-15 milliós kis, felújításra szoruló nyaralókat vennének. A kettő közötti kategóriában viszont általános a pangás.

Siófok adottságai lehetővé tették, hogy sok lakás épüljön a parton, vagy a közvetlen közelében, ezekre 220-250 ezer forintos vagy még magasabb négyzetméterár a jellemző. A városban egészen más a helyzet, bár ott sem olcsó mulatság még egy szűk panel sem: 7,5 milliónál csak drágábbra számítsunk. Tegyük hozzá, a stagnálás miatt az induló árból gyakran le lehet alkudni akár 10-20 százalékot is.

Roppant drágák a jó helyen lévő telkek: 700 négyzetméterért szélsőséges esetben 30 milliót is elkérhetnek, miközben kicsit távolabb ennek feléért vagy harmadáért lelhetünk hasonló nagyságú területet.

Balatonlelle

Balatonlellén nagyrészt attól függ egy ingatlan értéke, hogy milyen messze van a parttól. Ebből a szempontból három sávra lehet felosztani a települést: a víz és a vasút közti, a vasút és a 7-es út közti, illetve a főúton túli területre. Természetesen az is sokat számít, milyen közel vannak a sínek - vázolta a helyi viszonyokat Szabó Tibor, a Korrekt Ingatlanközvetítő irodavezetője.

Hozzávetőleges négyzetméterárakat természetesen így is meg lehet határozni, a két szélső érték használt lakások esetében 80 és 100, az újaknál pedig 150 és 170 ezer forint. Szabó Tibor meglátása szerint az uniós csatlakozásig kivárt a piac, abban a reményben, hogy szívesen vásárolnak majd a nyugat-európai befektetők a Balaton környékén, ám azóta szinte folyamatosan csökkennek az árak. A tehetős külföldiek ugyanis nemigen költötték nálunk a pénzüket, nemhogy lakóingatlanra, de még a gyorsabb megtérüléssel kecsegtető panzióra, étteremre sem.

Lellén, illetve a környéken, például az ugyancsak jelentős településnek számító Fonyódon manapság roppant nehéz nem újépítésű házat értékesíteni. A hajdani "zimmer frei" táblák helyén sok helyen virít az "eladó" felirat - megesik, hogy valaki a szinte telkekre jellemző 35-40 ezer forintos négyzetméteráron kénytelen túladni hajlékán.

Valamelyest érezhető a kereslet növekedése, de kevesen fizetnének egy házért 15 milliónál többet. A legalább 35-40 milliós, vízparti villákat természetesen itt is keresik, csakhogy ezekből elég kevés van. Szabó Tibor szerint elképzelhető, hogy a későbbiekben emelkedni fognak az árak, ha a bizonytalan forintárfolyam meghozza a befektetési kedvet.